DISCOP İstanbul 2014

DISCOP İstanbul 2014
DISCOP Genel Müdürü Zuchowicki:

İSTANBUL (AA) - DISCOP Genel Müdürü Patrick Jucaud Zuchowicki, "DISCOP'un temel amaçlarından birisi dünyada yeni gelişmekte olan pazarlara, ülkelere gidip buradaki potansiyelleri değerlendirmektir" dedi.

Zuchowicki, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 3 gündür devam eden ve Anadolu Ajansı'nın resmi etkinlik ortağı olduğu "DİSKOP İStanbul 2014"ü AA'ya değerlendirdi.

DİSCOP İstanbul 2014'ün son derece faydalı geçtiğini belirten Zuchowicki, organizasyonu Doğu Avrupa ülkelerine 25 yıl önce film içeriği satarak başlattıklarını dile getirdi.

Zuchowicki, Doğu Avrupa'nın o dönemlerde Sovyetler Birliği'nin etkisi altından çıktığı bir zamanı yaşadığını ifade ederek, kendilerinin de o dönem indirimli programlar sattıklarını anlattı.

DISCOP'un dizi, belgesel, film, animasyon gibi televizyon içeriği satın alan, satan ve üreticileri bir araya getiren bir şirket olduğunu aktaran Zuchowicki, şu bilgileri verdi:

"DISCOP'un temel amaçlarından birisi, dünyada yeni gelişmekte olan pazarlara, ülkelere gidip buradaki potansiyelleri değerlendirmektir. Bu amaçla gelişmekte olan yerlerde müşterilerimiz için yeni pazar ortamı arıyoruz. DISCOP İstanbul'la eş zamanlı olarak Güney Afrika'da Johannesburg'da da aynı etkinliği düzenlemekte. Türkiye'deki etkinlik 90 ülkeyi kapsıyor. İstanbul'da olan etkinlik Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya ülkelerinden oluşuyor. Johannesburg'taki etkinlik ise sahra altı ülkelerini kapsıyor."

Zuchowicki, İstanbuldaki etkinlikte 76 ülke arasında film ve içerik alış verişi sağlandığını anlatarak, söz konusu ülkelerin yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda önümüzdeki yıl yine DISCOP'a katılacaklarını beyan ettiklerini ifade etti.

- "Etkinliğimizi İstanbul dışında bir yerde yapmayı planlamıyoruz"

Patrick Jucaud Zuchowicki, İstanbul'un lokasyon olarak çok iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek, etkinliği önümüzdeki yıllarda da İstanbul'da düzenleyeceklerini söyledi.

Ülkelerin 3 günlük temaslarının maddi karşılığını net olarak henüz çıkarmadıklarını ifade eden Zuchowicki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etkinliği İstanbul'da düzenlemekten dolayı çok mutluyuz ve memnunuz. Türkiye gelişen bir ülke ve Türkiye civarındaki ülkelerden 15'in üzerinde müşterilerimiz var, bu açıdan Türkiye lokasyon olarak çok uygun bir yerde. Türk vizesi almak konusunda bir sıkıntımız olmuyor, Türk Hava Yolları'nın dünyanın her yerinden uçuşları var. Bu sebeplerden dolayı etkinliğimizi önümüzdeki yıllarda İstanbul dışında bir yerde yapmayı planlamıyoruz."

- Katılımcı sayısındaki yüzde 40'lık artış

DISCOP Genel Müdürü Patrick Jucaud Zuchowicki, bu yıl katılımcı sayısında yüzde 40'lık bir artış yaşandığına dikkati çekerek, "Bu bizim için çok önemli, yeni ülkelere ulaştığımızı gösteriyor. Mesela bu yıl ilk defa Libya, Irak, Çin ve Fransa'dan katılımcılar geldi" diye konuştu. 

Geçen yıla göre çok daha geniş bir alanda etkinliği gerçekleştirdiklerini ve Türkiye'de büyük bir dinamizm bulunduğunu anlatan Zuchowicki, "2013 yılında Türkiye'nin film ve dizi içeriği ihracaatı 210 milyon dolara ulaştı. Ama 2013'ten 2 yıl öncesine baktığımızda bu rakamın ancak yarısı kadar bir rakam söz konusuydu" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com