Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru: ''Sırbistan'da son yapılan seçimlerde bir Cumhurbaşkanı değişimi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanımız Gül, Sırbistan'la iş birliğinin artırılmaya devam edeceği iradesini beyan et

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru:   ''Sırbistan'da son yapılan seçimlerde bir Cumhurbaşkanı   değişimi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanımız Gül, Sırbistan'la   iş birliğinin artırılmaya devam edeceği i
Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru: ''Sırbistan'da son yapılan seçimlerde bir Cumhurbaşkanı değişimi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanımız Gül, Sırbistan'la iş birliğinin artırılmaya devam edeceği iradesini beyan etti. Sırbistan'dan da olum

BELGRAD (A.A) - Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Srıbistan'da bir süre önce yapılan seçimlerde Tomislav Nikoliç'in Cumhurbaşkanı olmasıyla ilgili, ''Sırbistan'da son yapılan seçimlerde bir Cumhurbaşkanı değişimi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanımız Gül, Sırbistan'la iş birliğinin artırılmaya devam edeceği iradesini beyan etti. Sırbistan'dan da olumlu tepki aldık'' dedi.
     Koru, Türkiye'yi temsilen katıldığı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 26. Toplantısı'nda, AA muhabirinin Sırbistan'da yapılan son seçimlerle ilgili sorusunu yanıtladı.
     Koru, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in bugün düzenlenecek törenine kendisinin katılacağını kaydetti.
     ''Nikoliç'in bu göreve gelmesinin Türkiye'nin bölgedeki politikasında bir değişikliğie yol açıp açmayacağı'' yönündeki soru üzerine Koru, Türkiye'nin gelenekesel olarak Balkan ülkeriyle iyi ilişkiler içinde olduğunu ifade etti.
     Tarihten gelen kültür ilişkileriyle birlikte geleneksel olarak da iyi olan bu ilişkilerin ilerideki dönemlerde de aynı hızla devam edeceğini düşündüğünü vurgulayan Koru, şöyle konuştu:
     ''Sırbistan'la zaten son yıllarda çok güzel bir iş birliğimiz söz konusu sadece siyasi olarak değil, ekonomik olarak da ilişlkilerimiz gelişiyor. Son yapılan seçimlerde bir Cumhurbaşkanı değişimi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bu iş birliğinin artırılmaya devam edeceği iradesini beyan etti. Sırbistan'dan da olumlu tepki aldık.''
     Koru, Sırbistan ve Balkan ülkeleriyle ilerideki dönemlerde de ilişkilerin daha da gelişmesini beklediklerini ifade etti.
     KEİ'nin bugünkü toplantısında yeni Genel Sekreter seçildiğini, kadroda yapılan değişikliklerle birlikte örgüte yeni dinamizm geleceğini ifade etti.
     Bugün düzenlenen toplantının aynı zamanda KEİ'din 20. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle İstanbul'da düzenlenecek toplantının bir nevi hazırlığı olduğunu belirten Koru, buradaki katılımcıları İstanbul'a davet ettiğini söyledi.
    
     Muhabir: Zlatan Kapiç
     Yayıncı: Ömer Çetres (BELGRAD)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com