Dışişleri Bakanı Davutoğlu (1)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu (1)
"(Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi) Böyle bir cürüm, bugün söyledim, tekrar söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti devletine savaş ilan etmektir"

KONYA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesinin Türkiye Cumhuriyeti devletine savaş ilan etmek anlamına geldiğini belirterek, "Bir ortam dinlemesi yapacaksınız, bunu servis edeceksiniz ve bu servis edildikten sonra da bir kampanya yürüteceksiniz. O kampanyaları kimlerin nasıl yürüttüğünü biliyoruz biz. Sanki Türkiye'nin şu veya bu hedefler içinde bir savaş içine doğru sürüklenmek istediği gibi bir kampanya yürüteceksiniz. Bunların vatandaşlıkla hiçbir şeyi yok" dedi.

Davutoğlu, TRT'nin Konya'daki Mevlana Dergahı'ndan yaptığı canlı yayına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Son dönemde yaşanan gelişmelere işaret edilerek, Türkiye'nin ciddi sabotajlara açık bir dönemden mi geçtiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, milletler, vatandaşlar ve devlet kurumlarının imtihanlarla karşı karşıya kaldığı tarihi anlar yaşanabildiğini, Türkiye'nin de böyle bir dönemden geçtiğini söyledi.

Geçen senenin Mayıs ayına kadar özellikle ekonomik alanda olağanüstü başarılar elde etmiş, demokratikleşme konusunda büyük adımlar atmış bir iktidarın daha sonra birden yoğun bir saldırıya muhatap olduğunu belirten Davutoğlu, bu süreçte yaşanan Gezi odaklı olaylara, 17 Aralık operasyonuna ve dinlemelere dikkati çekti.

"Devletin en yüksek güvenlik konularının ele alındığı kriz yönetim masasını dinleme cüretini ve bu dinlemenin arkasındaki niyeti sorgulanmadan bu 1 yılı anlayabilir miyiz?" sorusunu yönelten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"12 yıl içinde kimsenin beklemediği şekilde Türkiye, büyük bir performansla her alanda olağanüstü bir özgüvenle yükselişe geçti.  Bunun biz birilerini rahatsız ettiğini biliyorduk, içeride ve dışarıda birilerinin bu gelişmeden ciddi şekilde rahatsızlık duyduğunu biliyorduk, özellikle dışarıda. Ama bu rahatsızlık duyanların içeride bu kadar işbirlikçi olabileceklerini, böylesine haince çalışmalar  içinde olabileceğini kestirmek veya bunu düşünmek gerçekten devlet anlayışımıza uygun düşmezdi."

- "Savaş ilan etmektir"-

Türkiye'nin pek çok alanda önemli düzeyde ilerleme katettiğini anlatan Davutoğlu, "Aklı başında hiçbir devlet adamı, sorumluluk bilincine sahip, vatandaşlık hissiyatına sahip hiçbir vatandaş, Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenlik anlamında kaderini etkileyebilecek ölçekte güvenlik konularının konuşulduğu bir toplantının hem birtakım teknolojik araçlarla takip edilmesi hem servis edilmesi hem de tahrif edilmesi ama muhteviyata girmek istemiyorum, muhteviyatı ne olursa olsun, böyle bir cürüm, bugün söyledim, tekrar söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti devletine savaş ilan etmektir" ifadesini kullandı.

Güvenlik toplantısının dinlenmesinin bir "Ortam dinlemesi" olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Bir ortam dinlemesi yapacaksınız, bunu servis edeceksiniz ve bu servis edildikten sonra da bir kampanya yürüteceksiniz. O kampanyaları kimlerin nasıl yürüttüğünü biliyoruz biz. Sanki Türkiye'nin şu veya bu hedefler içinde bir savaş içine doğru sürüklenmek istediği gibi bir kampanya yürüteceksiniz. Bunların vatandaşlıkla hiçbir şeyi yok" diye konuştu.

Davutoğlu, konunun iktidarın meselesi olmanın ötesine geçtiğini ve herkesin ortak tavır sergilenmesi gerektiğini dile getirerek, Türkiye'nin artık kritik eşiği aştığını, bu devleti kimsenin eski kriz günlerine döndürmeye muktedir olamayacağını söyledi.

- "Bütün bölgelerde olan tek parti AK Parti"-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaşananların, yaklaşan seçimlerle ve Türkiye'nin dış politika takvimiyle ilgisinin sorulması üzerine, 2002'de seçimlere gidilecekken AK Parti Genel Başkanı'nın seçimden men edildiğini, 2004'teki yerel seçimlerde birtakım manşetlerle provokasyonlar yapıldığını, 2007'de cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 27 Nisan muhtırasının geldiğini, 2008'de AK Parti için kapatma davası açıldığını ve 2009 yerel seçimlerde partinin sarsıntı geçirmesinin beklendiğini aktardı.

Günümüzde de kasetler ve benzeri gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Davutoğlu, "Şu anda, bütün bu süreçlerde bizi engelleyemeyenler, bu sefer mahalli seçimler, arkasından cumhurbaşkanlığı seçimleri sonra da genel seçimler olduğu için domino etkisiyle mahalli seçimleri etkilemek suretiyle cumhurbaşkanlığı seçimini belirlemek, cumhurbaşkanlığı seçimini belirlemek suretiyle de genel seçimleri belirlemek..."  diye konuştu.

Bu durumun bir iç bir de dış sebebi olduğunu ifade eden Davutoğlu, AK Parti'nin ülkenin her bölgesinde var olduğuna dikkati çekerek, "Toplumu yatay kesen bütün bölgelerde olan tek parti AK Parti.  Bütün toplumsal kesimlerin siyasi taleplerini dile getirebilen parti AK Parti. AK Parti'yi yıprattığınızda alternatifi ne biliyor musunuz? Onun için 'Türkiye hedef edildi' diyorum, alternatifi herhangi bir başka siyaset değil, yok böyle bir alternatif siyaset üreten parti" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Davutoğlu, bir başka sebebin de eskiden dış konularda başka ülkelerin desteğine muhtaç konumdaki Türkiye'nin, bugün pek çok dış soruna cevap oluşturabilen bir güce ulaşmasından rahatsızlık duyulması olduğunu kaydetti.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com