Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutladı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 9 Mayıs Avrupa Gününü kutladı
Davutoğlu:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AB üyeliğinin tarihin akışına da uygun bir gelişme olacağını ifade ederek, 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Davutoğlu, gün dolayısıyla yayımladığı mesajında, Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana tüm Avrupa halklarıyla kutladıkları Avrupa Günü'nün, Avrupa’nın ortak çıkar ve değerler temelinde bütünleşmesinin sembolü olduğunu belirtti.

"Avrupa Günü, Avrupa bütünleşmesinin bugünkü durumunun değerlendirilmesi ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından da bir vesile teşkil etmektedir" ifadesini kullanan Davutoğlu, 64 yıldır devam eden Avrupa bütünleşme sürecinde önemli başarılara ulaşıldığını, 6 ülke ile başlayan söz konusu sürecin, bugün 28 üyeyi içine aldığını vurgulayarak, bu entegrasyonun hem genel bir barış ortamının oluşmasına hem de ekonomik refahın yükselmesine katkıda bulunduğuna dikkati çekti.

AB'nin, 500 milyonun üstündeki nüfusu ve 17 trilyon ABD dolarını aşan gayrisafi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük ekonomisi konumunda bulunduğuna değinen Davutoğlu, Birliğin refah düzeyi ve gelir dağılımındaki adalet açısından da ileri bir noktada olduğunu aktardı.

Davutoğlu, AB'nin ekonomik performansını sürdürebilmesi, mali krizi takiben ortaya çıkan belirsizlikleri yapısal reformlar ve tedbirlerle aşmasını, Birliğin yakın ekonomik ve ticari ortağı olarak dilediklerini ifade etti.

Avrupa genelinde ekonomik ve mali krizin tetiklediği yabancı düşmanı ve ırkçı eğilimlerin son dönemlerde dikkati çekici boyutlara ulaştığını vurgulayan Davutoğlu, kültürel çeşitliliğin AB'yi güçlendiren ve zenginleştiren en önemli faktörlerden biri olduğunu, farklı kültürleri barındıran daha geniş bir coğrafyayı kapsaması, krizin üstesinden gelmesi ve yükselen ekonomiler karşısında rekabet gücünü koruyabilmesi açısından da önem taşıdğını, bu nedenle Birliğin, cazibe merkezi olma özelliğini tehlikeye atacak gelişmeleri önlemek doğrultusunda gerekli adımların atması gerektiğini belirtti.

"Avrupa Birliği, Türkiye’nin katılım sürecine de bu geniş perspektiften bakmalı, içinde bulunduğumuz küresel dönüşüm sürecinde ülkemizin Birliğe yapacağı katkıları göz önünde bulundurmalıdır" değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye’nin AB üyeliği aynı zamanda tarihin akışına da uygun bir gelişme olacaktır. Ülkemiz, tarih boyunca Avrupa’daki gelişmelerden etkilenmiş ve kıtadaki gelişmeleri etkilemiştir. Avrupa’nın güvenliği için geçmişte büyük fedakarlıklar yapmış, Avrupa güvenlik mimarisinin yeniden çizildiği her dönemde kıtamızda barış ve istikrarın sağlanması doğrultusunda rol üstlenmiştir. Bugün de aktif dış politikasıyla Avrupa’nın siyasi istikrarına ve güçlü bir küresel aktör haline gelmesine katkı sağlayabilecek ülkelerin başında yer almaktadır.

Ayrıca Türkiye, ekonomik ve siyasi açıdan, AB ile Ortaklık Anlaşması’nın imzalandığı 1963 yılında olduğundan farklı bir noktadadır. Küresel ve bölgesel düzeydeki değişimlere de paralel olarak özellikle geçtiğimiz on sene içinde ülkemizde siyasi ve ekonomik alanda önemli reformlar yapılmıştır. Reformlar, ülkemizi birçok alanda Avrupa standartlarına uygun hale getirmiştir ve uyum süreci kararlılıkla devam ettirilmektedir."

-"Katılım müzakereler ilerletilmeli"

Davutoğlu, katılım müzakerelerinin siyasi engellere tabi tutulmadan, teknik bir süreç olarak ilerletilmesi ve sonuçlandırılmasının asli beklentileri olduğuna dikkati çekti.

AB ile Türkiye arasında geçen Aralık ayında başlatılan vize diyaloğunun başarıyla sonuçlandırılması halinde, Türk halkı ile Birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarının birbirlerini daha iyi tanıyacaklarını ve yakınlaşacaklarını,  ticaret, turizm, kültür, bilim ve sanat gibi alanlarda karşılıklı etkileşimin artacağını vurgulayan Davutoğlu, hükümetin bu alandaki çalışmalarının süreceğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, tarihi, coğrafi, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan her zaman Avrupa’nın bir parçası olmuştur. Çağdaş Avrupa’ya da her alanda katkıda bulunmaya, Avrupa projesinin ilerletilmesine yardımcı olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle, vatandaşlarımızın ve tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutluyorum." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com