Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı (1)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı (1)
Davutoğlu:

KONYA (AA) -  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesinin Türkiye'nin ulusal güvenliğine bir saldırı olduğunu belirterek, "Bunu yapanların,  Suriye rejimiyle iş birliği içinde oldukları aşikar, El-Kaide ile de iş birliği içindeler. O toplantı, IŞİD'in oradaki askerlerimize yönelik güvenlik tehdidi karşısında, terör yapılanmasına dönük olarak tedbirlerin konuşulduğu bir toplantı" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KonTV’de yayınlanan "Seçime Doğru" programına katıldı. Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Davutoğlu, olayın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuyu istişare ettiklerini, Bakanlık olarak bir açıklama yaptıklarını ve kendisinin de bir basın toplantısı düzenlediğini söyledi.

Türkiye gibi ülkelerin bulundukları coğrafya gereği kritik dönemler yaşadıklarına işaret eden Davutoğlu, olağanüstü dönemlerde kriz yönetimi için yürütülen bir mekanizma bulunduğunu ve en üst düzey yetkililerin katılımıyla bu toplantıların yapıldığını ifade etti. Geçmişte de Libya'dan Türk vatandaşlarının tahliyesi gibi kritik konularda bu tür toplantılar gerçekleştirildiğini ve gayet verimli işleyen bir mekanizma yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, "Bu gelişme, her şeyden önce Türkiye'nin ulusal güvenliğine bir saldırıdır" diye konuştu.

Birçok ülkede teknolojik imkanlar kullanılarak bu tip olaylar yaşandığını ve Wikileaks olayıyla son derece gizli evrakların yayımlandığını hatırlatan Davutoğlu, "Ancak burada tabii bu şekilde bir tutumun, böylesi bir yaklaşımın çok da kritik bir dönemde sergilenmiş olması kamuoyumuzun her şeyden önce çok üzerinde dikkatle durması gereken konudur" dedi.

Davutoğlu, "Aynen bir uçağı hava sahasını ihlal etmesi gibi bizim mahremimizi ihlal eden bir gelişmedir ve bir siber saldırıdır. Biz, bu çerçevede her türlü tedbiri alacağız, alıyoruz" ifadesini kullandı.

Bu şekilde onlarca toplantı yapıldığını yineleyen Davutoğlu, "Bunun yayınlanması veya bu konuda böyle bir düzenek kurulması, hepsi araştırılıyor. En geniş kapsamlı soruşturma yapılacak. Bu devlete yönelik bir saldırıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu dinlemenin bir "ortam dinlemesi" olduğuna işaret eden Davutoğlu, bu konularda her zaman son derece hassas bir yöntem benimsediklerini belirterek, "Son 4 yıl içinde çok kritik dönemlerde, hatta daha öncesinde de onlarca böyle toplantı olmuştur ama herhangi bir şekilde dışarı yansımadı. Ama bunun oluş şartları en detaylı şekilde incelenecek" diye konuştu.

- "Zamanlama manidar" -

"Verilmek istenen mesaj, eğer Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir zaafını ortaya koymak gibi bir art niyete dayanıyorsa, bu art niyetle hareket edenler böyle bir zaafa hiçbir zaman izin verilmeyeceğini de görecektir" diyen Davutoğlu, zamanlamaya da dikkati çekerek, "Seçimlerden iki gün önce bu zamanlama manidar olabilir" ifadesini kullandı.

Olayın, başka zaman yayınlansa da aynı ölçüde suç, saldırı ve ihanet niteliği taşıyacağını vurgulayan Davutoğlu, "Bunu yapanların,  Suriye rejimiyle iş birliği içinde oldukları aşikar, El-Kaide ile de iş birliği içindeler. O toplantı, IŞİD'in oradaki askerlerimize yönelik güvenlik tehdidi karşısında, terör yapılanmasına dönük olarak tedbirlerin konuşulduğu bir toplantı" dedi.

Toplantının muhtevasında tahrifatlar bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, bunu yapanların hesap vereceğini, Türkiye'nin böyle bir ihaneti karşılıksız bırakmayacağını kaydetti.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com