Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı (2)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı (2)
Davutoğlu:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye Youtube üzerinden açık bir saldırı olduğunu belirterek "Bu açık saldırıya karşı bir devletin refleks vermesinden daha doğal bir şey yok. Ya o saldırıyı durdurur, yani sadece o yayını yapanlar değil o yayına aracılık edenler de o saldırının parçası haline geliyor. Ya o saldırıyı durdurur, kendi üzerinden Türkiye'ye saldırı yapılmasını engeller ya da bu şekilde aktivitesini sürdürmesi kabul edilemez" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KonTV'de yayınlanan, "Seçime Doğru" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı olup olmadığı yönünde bir soruya Davutoğlu, görünürde herhangi bir tehlikenin bulunmadığı cevabını verdi. Olası olaylara karşı güvenlik toplantılarının devam ettiğini belirten Davutoğlu, "Her an olabilecek değişimi takip etmemiz lazım. Sürekli teyakkuz halindeyiz" diye konuştu. Güvenlik toplantısının illlegal dinlenmesinene de değinen Davutoğlu "Bu saldırıyı yapanlar Türkiye düşmanlarıyla iş birliği içindedirler" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, "Youtube'un yayınının durdurulmasının özgürlüklerin kısıtlanması olarak yorumlandığı" yönündeki ifade üzerine, yayının durdurulmasının sadece Youtube ile ilgili olmadığını söyledi.

"TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) Başkanlığımız Youtube'dan ulusal güvenlikle ilgili olan bu yayınların durdurulmasını talep etti ve dünyada her yerde devletlerin bu tür tedbir alma hakları var" diyen Davutoğlu, başka bir ülkenin ulusal güvenliğine gösterilen saygının Türkiye için de gösterilmesini beklediklerini dile getirdi.

Youtube'un, söz konusu içeriklerin yayınını durdurmadığı için yayınına tedbir konulduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yani açık bir saldırı olacak bize ve bu saldırı bir araç üzerinden yapılacak. Yani Youtube aracı üzerinden. Şimdi buna, bu açık saldırıya karşı bir devletin refleks vermesinden daha doğal bir şey yok. Ya o saldırıyı durdurur, yani sadece o yayını yapanlar değil o yayına aracılık edenler de o saldırının parçası haline geliyor. Ya o saldırıyı durdurur, kendi üzerinden Türkiye'ye saldırı yapılmasını engeller ya da bu şekilde aktivitesini sürdürmesi kabul edilemez. Onu engellemek onun görevi. Yani bu yapılan herhangi bir olay değil bu. Herkesin çok ciddiyetle üzerinde durması lazım."

Türkiye'nin kaosa sürüklenmek istendiğine işaret eden Davutoğlu, "Yani öyle bir an gelir ki, şimdi özgürlüklerimizin, üzerinde titrediğimiz özgürlüklerimizin hiçbiri kullanılamaz hale gelir. Ya da demin söylediğim gibi birileri Türkiye'yi kaosa sürüklemek istiyorsa, o kaosun içinde ne kadar özgürlük kullanılabilir. O zaman bu kaosu engellemek hepimiz için ahlaki bir sorumluluk" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Davutoğlu, Twitter ve Youtube'a erişimin engellenmesiyle ilgili Türkiye'nin yurt dışındaki muhataplarını yeteri kadar bilgilendirip bilgilendirmediği yönündeki soruya karşılık ise açıklamaların sadece bir kısmının Türkiye'ye yansıtıldığını ancak bütününe bakıldığında çoğu zaman Türkiye'yi haklı bulan görüşlerin dile getirildiğini ifade etti. Davutoğlu, bu konuda Türkiye'yi eleştirenlere gereken cevabı verdiklerini kaydetti.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com