Dışişleri Bakanı Davutoğlu Japonya'ya gitti

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Japonyaya gitti
Davutoğlu, Japonya'ya gitmeden önce basın toplantısı düzenledi:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıktaki dinleme olayıyla ilgili olarak, "Kim Türkiye'nin itibarıyla oynamaya kalkarsa hak ettiği cevabı alır. Hiçbir şekilde bunu tolere etmeyiz. Bu dinleme faaliyeti ortaya çıktıktan sonra bunu meşru göstermeye çalışanlar ve bu faaliyet üzerinden itibarsızlaştırma çabasını sürdürenler de o faaliyete ortaklık etmiş sayılır" dedi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve dünyanın çeşitli bölgelerinden 12 ülkenin üyesi olduğu Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi’nin (NPDI) Sekizinci Bakanlar Toplantısına katılmak üzere Japonya'ya gitti.

Ankara'dan ayrılmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, bakanlıktaki dinleme olayının çok ağır bir suç olduğunu ve faillerin bulunması için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Benzer olayların yaşanmaması için güvenlik birimleriyle gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, şu an başka bir dinleme olayına ilişkin elinde bilgi bulunmadığını söyledi.

- "Mektuplar otantik" -

Bazı çevrelerin seçimlere üç gün kala bu dinlemeler üzerinden manipülasyon yapmaya kalktığını dile getiren Davutoğlu, ABD'deki yabancı ülke temsilcilerine dağıtılan ve Türkiye'nin şikayet edildiği mektuplara konusunda ise şunları söyledi: 

"O mektuplar otantiktir. Sürekli bu konunun gündemde tutulması ise art niyetlidir. 'Doksan yıllık Türk demokrasisi tehdit altında demek' ne demektir? Bu okullara geçmişte ne kadar destek verdiğimizi cümle alem bilir. Eğer bu okullar üzerinden başka faaliyetler kamufle edilmeye çalışılırsa Türkiye elbette kendi çıkarlarını koruma noktasında kararlıdır. Sanki Türkiye'nin işi gücü yok, Filistin'i bıraktık, Kıbrıs'ı bıraktık, Suriye'yi bıraktık, işimiz gücümüz bu okullarmış gibi bu konuyu gündemde tutmanın anlamı yok. Bu, basın etiği açısından da sosyal huzur açısından da doğru değil."

- Yurt dışındaki Türk okulları -

Davutoğlu, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılması ve Türkçe olimpiyatlarına katılınmaması yönünde Dışişleri Bakanlığı personeline bir talimat verilip verilmediğinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti: 

"Anlaşılan bazı gazeteciler verdiğimiz talimatları bizden çok biliyor. Bu kadar gayri ciddi gazetecilik olmaz. Bu okullara geçmişte ne kadar destek verdiğimizi cümle alem bilir. Eğer bu okullar üzerinden başka faaliyetler kamufle edilmeye çalışılırsa o zaman Türkiye'nin çıkarı ve itibarını korumak bizim görevimizdir." 

- Ermeni tasarısı -

24 Nisan öncesinde ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'ne sunulan Ermeni iddialarına yönelik tasarı konusunda bir endişelerinin olup olmadığı sorulan Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu konuyu da ele aldıklarını belirtti. 

Her sene 24 Nisan öncesinde yurt dışında Türkiye aleyhine çalışmaların hızlandığını anımsatan Davutoğlu, Türkiye'yi rahatsız edecek girişimler karşısında tedbir alındığını belirtti. Davutoğlu, tasarıya ilişkin olarak, "Ümit ederiz kimseyi rahatsız etmeyecek süreç yaşanır. Bu konuda bizi rahatsız edecek bir tutum göstermeyecekleri ümidini taşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

- İsrail ile görüşmeler -

Davutoğlu, İsrail'le devam eden müzakere sürecinde son aylarda ciddi aşama kaydedildiğini ve son günlerde de bu konuda temaslar olduğunu bildirdi. Tazminat görüşmelerinin kesin çözüme ulaşmasını ümit ettiğini dile getiren Davutoğlu, "Buna paralel olarak Filistin'e yardımları da ele alıyoruz, olumlu gelişmeler var" dedi.

Davutoğlu, Japonya'nın ardından Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'ye geçerek temaslarda bulunacak. İlk kez Türkiye'den bir dışişleri bakanı Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'yi ziyaret edecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com