Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KKTC'de

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KKTCde
Davutoğlu:

LEFKOŞA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ta müzakere sürecinde önemli bir dönem yaşandığını belirterek, "Böyle bir dönemde omuz omuza yürümek önemlidir" dedi. 

Bakan Davutoğlu, KKTC'deki temasları çerçevesinde KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile makamında bir araya geldi. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta müzakere sürecinde önemli bir dönem yaşandığını vurgulayarak, böyle bir dönemde omuz omuza yürümenin önemli olduğunu söyledi.

Rum tarafı ile ortak metin konusunda sağlanan mutabakatta, tüm siyasi parti liderlerinin ve yetkililerin kararlılığını görmenin iftihar vesilesi olduğunu kaydeden Davutoğlu, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm konusunda adaya umutlu geldiğini, bunu pekiştirerek dönmekten mutluluk duyduğunu kaydetti. 

 

- Yorgancıoğlu

 

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne yönelik olarak Türkiye'nin ortaya koyduğu tavrın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, çözümün, Kıbrıslı Türklerin uluslararası hukukun bir parçası olması yolundaki önemli adımlardan biri olduğunu kaydetti.

Kıbrıs konusunda bugüne kadar varılan yakınlaşmaların esas alınması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, "Türkiye Hükümeti'nin bu konudaki tavrı bizi destekleyici ve cesaretlendiricidir. Bu süreci birlikte yürüttüğümüz sürece Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının daha iyi korunacağı konusunda şüphemiz yoktur. Sizi burada görmekten mutluluk duyuyoruz" diye konuştu. 

Davutoğlu, daha sonra KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi. Siber'e, Soma'daki facia nedeniyle gönderdiği taziye mesajı için teşekkür eden Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı'nda Kıbrıs konusunda yapılan görüşmenin oldukça yararlı olduğunu da söyledi.

Meclis Başkanı Siber de yapılan ziyaretlerin halkta umut yarattığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının çözüm yolundaki iradesini canlı tutmaya devam ettiğini, Kıbrıs müzakerelerinin olumlu şekilde sonuçlanmasını dilediğini vurguladı. 

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşecek olmasının çözüm yolunda büyük bir ivme kazandıracağını düşündüğünü kaydeden Siber, ziyaretin çözüm adına önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com