Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kütahya'da (1):

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kütahyada (1):
"Onlarca yıl sizler seçim yaptınız. Milletvekilleri Meclis'e gitti ama en kritik konularda, en kritik devrelerde bazı çevreler ve mihraklar perde gerisinden millet adına karar alma cüreti gösterdiler. AK Parti iktidarlarıyla buna nihai olarak son verildi"

KÜTAHYA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Onlarca yıl sizler seçim yaptınız. Milletvekilleri Meclis'e gitti ama en kritik konularda, en kritik devrelerde bazı çevreler ve mihraklar perde gerisinden millet adına karar alma cüreti gösterdiler. AK Parti iktidarlarıyla buna nihai olarak son verildi" dedi.

Davutoğlu, partisinin Cumhuriyet Caddesi'ndeki seçim bürosu önünde yaptığı konuşmada, Kütahya'nın Anadolu'dan yükselen Osmanlı çınarının tohumlarının atıldığı yer olduğunu belirterek, kendilerinin de bir cihan devletinin mirasçıları olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küresel güç yapma iddiasıyla yola çıktıklarını kaydetti.

Söz konusu yoldan kendilerin kimsenin alıkoyamayacağını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi, 12 yıldır biz neyin mücadelesini veriyoruz. Demokrasi ve milli iradenin... 30 Mart seçimleri değerli Kütahyalılar tabi mahalli seçim olarak çok önemlidir ama sadece mahalli seçim olarak değil, Türkiye'nin kader seçimi olarak da tarihi öneme haizdir. Bunun farkında olacağız. Bir milletin milli iradesi nerede tecelli eder? Bir, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve onun iradesiyle olmuş hükümetlerde. Onlarca yıl sizler seçim yaptınız. Milletvekilleri Meclis'e gitti ama en kritik konularda, en kritik devrelerde bazı çevreler ve mihraklar perde gerisinden millet adına karar alma cüreti gösterdiler. AK Parti iktidarlarıyla buna nihai olarak son verildi. Her zaman söylediğimiz gibi, yeter artık, söz de karar da ilelebet millete aittir dendi. İşte şimdi bu milli iradenin tahkim edilmiş egemenliğine birileri tekrar gölge düşürmek istiyor. İstiyorlar ki biz sizin huzurunuza gelelim, biz sizden destek alalım, sizden meşruiyet alalım ama kararı onlar versin. Hayır, o olmayacak. Bundan sonra kararı, sadece ve sadece milletin huzuruna gelen, ondan destek alan, ondan dua alanlar verecek. Başkaları kapalı kapılar ardında bu devleti idare edemeyecekler."

-"Bir devletin ve demokrasinin kudreti milletin tümünün temsiliyle ölçülür"

"Bakınız niye AK Parti hedefte biliyor musunuz?" sorusunu yönelten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir devletin kudreti, bir demokrasinin kudreti milletin tümünün temsiliyle ölçülür. Ben 15-20 gün önce Van'daydım, Siirt'teydim, Batman'daydım, Erciş'te, Siverek'te, ilçelere kadar mitingler yaptık. Bugün de Başbakanımız Van'daydı. Orada sordum, 'burada ana muhalefet partisi var mı? Miting yapar mı?', dediler ki 'yok, o bölgede yok'. Mevcut değil. Peki, milliyetçilik iddiasıyla yola çıktığı için önem veriyorum. 'Peki, Milliyetçi Hareket Partisi buralarda, bu vatan topraklarında var mı?' dedim. 'Yok' dediler. Miting yapmıyorlar, teşkilatları kapalı. Orada sadece AK Parti vardı ve üçüncü muhalefet partisi vardı. Bütün o diyarlarda, vatan topraklarında bu al bayrakla miting yapan ve milletle bütünleşen, gerçekten muhteşem mitinglerle milletle bütünleşen AK Parti vardı. Kıskananlar hem çatlasın ama en önemlisi ders alsın, öğrensin. 780 bin kilometrelik vatan toprağının her bir yerinde olmadıkça kimse milliyetçilik taslayamaz, kimse vatanperverlik taslayamaz. Orta Anadolu'da onlarca miting yaptık. Bizzat katıldım. Sayın Başbakanımızın mitingleri yüzbinleri, milyonları kucakladı. Oraya da gidiyorsunuz bu sefer ana muhalefet partisi yok. İkinci muhalefet partisi var, üçüncüsü de yok. Hiçbir yerde mevcudiyet gösteremiyorlar."

Davutoğlu, Türkiye'nin sahillere kentlerinde, Antalya'da, İzmir'de kampanyalara katıldığına değinerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oralarda da muhteşem mitingler yaptığını vurguladı. 

AK Parti'nin Türkiye'nin her yerinde olduğu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Milli birlik temel iddiamız ise bu milli birliğin teminatı Hakkari'den Edirne'ye kadar, Ağrı'dan Muğla'ya kadar, Sinop'tan Mersin'e kadardır. Kuzeyinde, güneyinde, doğusunda, batısında, bu aziz vatanın her yerinde bu al bayrağı dalgalandıran AK Parti'dir. Başka hiçbir parti Türkiye'nin bütününde örgütlenmiş, bütününde halkla kucaklaşmış değil. Bütün milleti kuşatmayan, bütün milleti bünyesinde barındırmayan bir siyasi hareket bu milletin kaderi hakkında söz söyleyemez. Bunu da barındıran yegane hareket AK Parti hareketidir. Onun için hedef alıyorlar. İstiyorlar ki, bütün milleti birleştiren bu hareketin önüne set çekilsin, 90'lı yıllarda olduğu gibi Türkiye koalisyonlara mahkum edilsin. Bir daha bu millet o zillet dolu yılları görmeyecek."

-"Vatandaşları arasında ayrımcılık yapanların millet iradesine saygısı olmaz" 

 Davutoğlu, millet iradesinin tecellisinin vatandaşa saygıyla başladığını dile getirdi.

"Kendi vatandaşına saygısı olmayanın, vatandaşları arasında ayrımcılık yapanların millet iradesine saygısı olmaz" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Gelin bir muhasebe yapalım, bundan 12-13 yıl önce, biz iktidara gelmeden önce, bu gür sesle haykıran, yüzleri gülen genç kızlarımız var ya, o genç kızlarımızın bir kısmı, önemli bir kısmı 'başörtülü' diye üniversite kapılarında bekletiliyordu. Hakaretlere uğratılıyordu. 'Hadi üniversite kapıları açılsa, devlet dairelerine memur olamaz' diyorlardı. Milletin hür iradesiyle Meclis'e giren bir başörtülü hanım 'dışarı dışarı' diye tempo edilerek çıkarılmıştı. Peki AK Parti iktidarları ne yaptı? Önce üniversite kapılarını açtık sonra devlet dairelerini ama en önemlisi, Türk milletinin iradesini yansıtan ve onu ebediyete kadar yansıtacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kapıları başörtülü, başı açık bütün hanımlara eşit şekilde açıldı. İşte sizin helal oylarınızla iktidara geldiğimiz için, sizin helal dualarınızla ayakta durduğumuz için bizlere de bütün AK Parti kadrolarına da helal olsun. Helal olacak olan sizin helal oylarınızdır. Onun için 2013 yılını bir kabusa döndürmeye çalıştılar. Gezi operasyonları, 17 Aralık'lar vesaire ama millet 2013 yılını nasıl hatırlayacak biliyor musunuz? Hanım kardeşlerimizin arasındaki bu ayrımın, vatandaşlarımız arasındaki ayrımcılığın ilelebet bittiği yıl olarak hatırlayacaklar. Bakın hanım kardeşlerimiz girdi, başı örtülü başı açık hep beraber ama Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu sefer kimse 'dışarı dışarı' diye tempo tutamadı. Niye biliyor musunuz? Çünkü o Meclis'te AK Parti kadroları vardı. Sadece millete hesap veren AK Parti kadrolarına kimse telefon edip de 'Bu sizin için iyi olmaz' diye tehdit savuramadı, 28 Şubat'ta olduğu gibi. Biliyorlar ki biz hiçbir tehdide, hiçbir şantaja boyun eğmeyiz. Doğru olanı yaparız. Bakınız, yine vatandaşa saygı nasıl olur?"

(Sürecek) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com