Dışişleri Bakanı Davutoğlu Münih'te (1)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Münih'te (1)
Davutoğlu:''Devletin içinde kimsenin halkın iradesine nüfuz etmesine müsaade etmeyiz. Yanlış olan her şeyin hesabı verilir ama devlet zeval içinde gösterilmez. Bunun gereğini yapacağız''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Devletin içinde kimsenin halkın iradesine nüfuz etmesine müsaade etmeyiz. Yanlış olan her şeyin hesabı verilir ama devlet zaafa uğratılmaz, devlet zeval içinde gösterilmez. Bunun gereğini yapacağız'' dedi.

Almanya'nın Münih kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) düzenlediği etkinlikte konuşan Davutoğlu, "şucular, bucular" diye Türk halkının arasına fitne koymak isteyenlerin olabileceğini belirterek şunları söyledi:

''Türkiye için tüm vatandaşlar aynıdır kimse diğerinden farklı muamele görmez. Ne yaparsa yapsınlar. Hakaret edenin bile ben Dışişleri Bakanıyım. Onun çocuklarının, eşinin namusu da bizim namusumuzdur ona sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur bize hakaret etse bile. O hakaretin hesabını hem dünyada hem ahirette sorarız o ayrı bir şey. Ama biz vatandaşımızın her birini göz bebeğimiz gibi görürüz. Ama bu vatandaşların huzurunu bozmak isteyen çok küçük bir örgüt de olsa paralel yapı da olsa devletin içinde kimsenin halkın iradesine nüfuz etmesine bir dakika bile müsaade etmeyiz. Devlet devlettir. Bu anlamda milletten emaneti alan hükümet de bu ülkenin geleceği belirleme hakkında sahiptir. Yanlış olan her şeyin hesabı verilir ama devlet zaafa uğratılmaz devlet zeval içinde gösterilmez. Bunun gereğini yapacağız.''

Güçlü demokrasiyi güçlendirerek yola devam edeceklerini vurgulayan Davutoğlu, halkın iradesiyle gelen iktidarı bir daha kimsenin başka bir iradeyle iktidardan uzaklaştıramayacağını belirtti.

Türkiye'de yaşananların bir kısmının çözüm sürecini baltalamaya yönelik girişimler olduğunu dile getiren Ahmet Davutoğlu, ''Çözüm süreci açılım adımları da aynı hızla devam edecek bundan kimsenin şüphesi olmasın'' ifadesini kullandı.

Davutoğlu konuşmasında hatıralarından da bahsederek kendisini en çok üzen olaylardan birisinin 2000'li yıllarda başörtüsü yasağı nedeniyle Türkiye'yi terk ederek yurt dışında okumaya giden genç kızların halleri olduğunu ifade etti.

O dönemde kendi ülkesinde hakları gasbedilenlerin yurt dışına gitmeye mecbur bırakıldığını aktaran Davutoğlu, bir daha kimsenin zillet içerisinde Türkiye'yi terk etmeyeceğini ve zilleti kimseye bir daha yaşatmayacaklarını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, artık başörtülülere kamu ve TBMM'nin de açıldığını ve bunun ileride hatırlanacağını dile getirdi.

Dizlerinde derman kalmayasıya kadar bu ülke için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Davutoğlu, ''Emin olun nasıl birileri rahatsızsa birçok kişi de Türkiye'nin başarısıyla övünüyor Türkiye'nin başına bir şey gelecek diye tir tir titriyor'' diye konuştu.

Kimsenin kapısında borç dilenmediklerini, milletin vergileriyle kimsenin milletin helal kazancına el uzatmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Davutoğlu, ''Vücuduma haram geçeceğine Allah bu başı bu gövdeden ayırsın. Allah bu millete bir daha zeval göstermesin'' dedi.

Davutoğlu, dualarla yola çıktıklarını hangi hakaretin kendilerini bu yoldan çevirebileceğini sorarak ''Bizim dış politikamızın esası gönülden gönüle konuşmaktır'' ifadesini kullandı.

Demokrasisi, dinamik ekonomisi ve aktif dış politikası ile yükselen bir Türkiye olduğunu anlatan Davutoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin birlik beraberliğini muhafaza etmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Bavyera Bölge Başkanı Abdullah Sarıaltın da yurt dışında yaşayan Türkler olarak etkinliklerinin, güçlü Türkiye ile artmakta olduğunu ifade etti.

Sarıaltın ayrıca 17 Aralık operasyonunu, Türkiye'nin ilerlemesini zedeleme noktasında ihanet olarak gördüklerini belirtti.

(Sürecek)

Muhabir: Cüneyt Karadağ
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com