Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Steinmeier'le görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Steinmeier'le görüştü
Davutoğlu: (2)- "AB-Türkiye ilişkileri çok önemli. Biz bu konuda Almanya'nın liderliğine güveniyoruz"- "AB sürecinde 23. ve 24. fasılların açılması, Türkiye'deki hukuk reformunun Avrupa ile birlikte ve Avrupa standartlarına paralel yürümesi bağlam

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılmasını beklediklerini belirterek, "Biz bu konuda Almanya'nın liderliğine güveniyoruz" dedi.

Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, son dönemde Türkiye-AB ilişkilerinde ciddi bir canlanma olduğunu vurgulayan Davutoğlu, bu çerçevede yeni fasılların açılmasını beklediklerini kaydetti.

"AB-Türkiye ilişkileri çok önemli. Biz bu konuda Almanya'nın liderliğine güveniyoruz. Almanya'nın bu konuda yapacağı teşviklerin AB içinde büyük akis yapacağına da inanıyoruz" diyen Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Steinmeier'in ve Alman hükümetinin desteğiyle, bu yılın, Türk-Avrupa ilişkilerinin yeni bir aşamaya, daha ileri bir aşamaya geçeceği bir yıl olmasını umut ediyoruz. Sayın dostumun da söylediği gibi AB sürecinde 23 ve 24. fasılların açılması, Türkiye'deki hukuk reformunun Avrupa ile birlikte ve Avrupa standartlarına paralel yürümesi bağlamında hayati önem taşıyor."

-"Açık ve samimi diyaloğumuz devam edecek"-

AB süreci ve hukuk reformu konularında Steinmeier ile çok samimi olarak konuştuklarını belirten Davutoğlu, "Prensip kararı bu anlamda aramızda var. Çok yakın iki dost olarak, çok yakın iki ülkenin temsilcileri olarak her konuyu biz aramızda paylaşabiliriz, konuşabiliriz. Karşılıklı olarak görüşlerimizi paylaşırız ve bu paylaşımlar etrafında ortak hareket etme kabiliyetini de gösterebiliriz" dedi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin, herhangi iki devlet arasındaki ilişkilerden çok farklı özelliklere sahip olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Dünyada çok az iki ülke, sadece hükümetler arasındaki ilişkiler bağlamında değil, toplumlararası ilişkiler bağlamında bu kadar iç içe geçmiştir" diye konuştu.

Yaklaşık 4 milyon Türkün Almanya'da yaşadığını, 5 milyon Alman vatandaşının tatillerini Türkiye'de geçirdiğini kaydeden Davutoğlu, "Dolayısıyla bizler dışişleri bakanları olarak, hem iki ülkenin dışişleri bakanları olarak çalışıyoruz, hem de bu toplumsal sorunlar söz konusu olduğunda içişleri bakanları gibi düşünmek zorunda kalıyoruz. Çünkü gerçekten de iç içe geçmiş iki toplumuz" ifadesini kullandı.

-Çifte vatandaşlık açılımı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya'da yeni koalisyon hükümetinin göçmen gençler için çifte vatandaşlık konusunda yaptığı açılım için teşekkür ederken, bunun önemli bir adım olduğunu kaydetti. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Son dönemde koalisyon müzakereleri esnasında Sayın Steinmeier'in ve bütün ekibinin, ayrıca bütün Almanya'daki siyasi liderliğin özellikle çifte vatandaşlık konusundaki tartışmalarda gösterdikleri yeni açılım konusunda teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bu aslında iki ülkenin, iki toplumun, yakın ilişkileri bağlamında önemli bir adımdır. Ümit ederiz daha ileri noktalara da getirilebilir."

Son genel seçimlerde Türk asıllı göçmenlerin gösterdiği başarıyı da öven Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradaki vatandaşlarımızın siyasi katılımı önemlidir. Son dönemde 11 vatandaşımızın Federal Meclis'e girmiş olması, bizim için gurur vericidir. Türk kökenli bir milletvekilinin, Aydan Hanım'ın bakan olması, gurur verici bir gelişmedir. Tüm bunlar Almanya'daki Türklerin sosyal ve siyasi hayata katılımını açık şekilde gösteren gelişmeler. Bu konuda da Sayın Steinmeier'in desteğini hep biliriz. Bundan sonra da süreceğinden eminiz."

- Türkiye-Almanya stratejik diyaloğu

Alman mevkidaşı Steinmeier ile görüşmelerinde, iki ülke ilişkilerini tüm yönleriyle ele aldıklarını belirten Davutoğlu "İkili ilişkilerimiz, mükemmel seyreden ilişkilerdir" ifadesini kullandı ve yeni dönemde işbirliğini daha da güçlendirmeyi arzu ettiklerini vurguladı. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Değerli daha önceki meslektaşım Sayın Westerwelle ile başlattığımız stratejik diyalog mekanizmasını Sayın Steinmeier ile de sürdürme kararı aldık. Bunları daha üst düzey toplantılara dönüştürme isteğimiz, arzumuz dahilindedir. İnşallah, değerli meslektaşımı Türkiye'de en kısa sürede misafir edip bu stratejik diyalog mekanizması toplantısının ikincisini Türkiye'de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine işaret eden ve Almanya'nın Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Biz istiyoruz ki yatırımda da böyle olsun. Alman yatırımlarının da Türkiye'de artmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dünyada ekonomik krizin etkili olduğu bir dönemde Türk ekonomisinin gösterdiği başarıya dikkati çekerek, "Türkiye ile Almanya'nın ortak ekonomik ilişkiler geliştirmesi hem Avrupa ekonomisine katkıda bulunacaktır hem de ortak olarak birçok bölgede rekabet gücü yüksek işbirliği yapmamızın önünü açacaktır" dedi.

-"Bu bizim hep rüyamızdı"-

Türkiye-Almanya ilişkilerinde kültürel alanda son dönemde atılan en önemli adımlardan birinin İstanbul'da kurulan Türk-Alman Üniversitesi olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu bizim hep rüyamızdı" diyerek, şöyle devam etti:

"Kültürel ilişkilerimizde önemli bir adım, Türkiye'de bir Alman lisesinde okumuş olmam dolayısıyla benim şahsen de gurur duyduğum Türk-Alman Üniversitesi'nin kurulmasıdır. Bunun kurulmuş olması ve Sayın Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Türkiye ziyareti sırasında resmen açılacak olması bizi büyük mutluluğa sevk ediyor.

Kültürel ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Biz aslında Türk ve Alman gençlerinin, aynı Almanya'nın Fransa ile, Polonya ile yaptığı gibi gençlik değişimleriyle, binlerce gencin birbirlerini tanıması suretiyle, tarihi dostluğun, geleceğe dönük bir dostluk haline, yeni nesillere dönük bir dostluk haline gelmesine önem veriyoruz."

(Sürecek)

Muhabir: Ayhan Şimşek
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com