Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Steinmeier'le görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Steinmeier'le görüştü
Davutoğlu: (3)"Almanya'nın uluslararası alanda daha fazla sorumluluk üstlenmesiuluslararası toplum için bir kazançtır"- Steinmeier: "Suriye'de yardım kuruluşlarına, insani erişim imkanının tanınması gerekiyor"- "Bizler AB'de her zaman Türkiye

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Almanya'nın uluslararası alanda daha fazla sorumluluk üstlenmesi uluslararası toplum için bir kazançtır" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Almanya'da yeni hükümetin dış politikada ve uluslararası sorunların çözümü konusunda daha fazla sorumluluk almayı planladığı haberlerinin anımsatması üzerine Davutoğlu, "Almanya'nın uluslararası alanda daha fazla sorumluluk üstlenmesi uluslararası toplum için bir kazançtır" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Almanya, gerek Avrupa içinde konumu, gerekse çok engin siyasi tecrübesiyle eminim ki BM sistemi içinde de ikili ve çok taraflı forumlarda da bütün bu konulara son derece pozitif katkı yapabilecek imkanlara sahiptir. O bakımdan da biz her zaman Almanya ile bütün çevre bölgelerle ilgili konularda yakın istişare içinde olmaya önem verdik. O bakımdan bugün de bunları açık suretle tartıştık, konuştuk. Biz Türkiye olarak Almanya'nın her zaman uluslararası alanda, dış politika alanında, yapabileceği muhtemel adımları istişare etmeye, koordine etmeye, birlikte çalışmaya hazırız."

- Steinmeier'den Davutoğlu'na teşekkür

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Davutoğlu'na değerlendirmeleri ve desteği için teşekkür ederken, "Bu soruya bu şekilde yanıt vermenizden ötürü büyük memnuniyet duyuyorum" dedi. Steinmeier, uluslararası toplumun, ihtilafların çözümü konusunda daha erken ve etkili hareket etmesi gerektiğini vurgularken, Suriye konusunda siyasi çözüm ve insani yardımlar konusunda çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Steinmeier, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üç yıldır 130 bin kurban var. Sadece Suriye içinde 6,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yardım kuruluşlarına, insani erişim imkânının tanınması gerekiyor. Tabii bu askeri yollarla yapabileceğimiz bir şey değil. Montrö'de başlattığımız Cenevre'de sürdürdüğümüz görüşmeler devam ediyor. Suriye'de büyük çözüme şu anda ulaşamıyorsak, yerel olarak bölgelerde silahların susmasının sağlanması, insani yardım koridorlarının açılması sayesinde yaşam mücadelesi veren sivil halka acil yardımların tedarikinin sağlanması gereklidir."

-Steinmeier'den yeni başlıkların açılmasına destek

Türkiye ile ilişkiler ve AB süreci konularında da açıklamalarda bulunan Steinmeier, AB üyelik sürecinde yeni başlıkların açılmasına destek verdiklerini vurguladı. "Bizler AB'de her zaman Türkiye için kapının açık olmasını savunuyoruz" diyen Steinmeier, şöyle konuştu:

"Bizler aynı zamanda Avrupa kurumlarında şunu söylüyoruz. Sadece kendi aramızda konuşmuyoruz, aynı zamanda birbirimiz hakkında da konuşuyoruz, kritik noktaları konuşuyoruz. Son olarak yaptığımız gibi. Türkiye'de söz konusu olan yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili. Bunlar ışığında biz de Avrupa kurumlarında şunu söyleyenlere katılıyoruz. En doğrusu Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde 23. ve 24'üncü müzakere başlıklarını açmaktır. Bu başlıklar insan hakları, yargı ve ilgili diğer birçok konu üzerinedir. Bu başlıklar açıldığında, Türkiye'de şu andaki gelişmeler üzerinde, ciddi bir şekilde konuşabiliriz."

- Kerry'nin çabalarına destek

Davutoğlu ile görüşmelerinde ikili ilişkiler, AB süreci, Suriye'deki gelişmelerin yanı sıra, Ortadoğu barış sürecini de ele aldıkları bilgisini veren Steinmeier, bu konuda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin çabalarını övdü.

"John Kerry'nin çabalarını ilgiyle izliyoruz" diyen Steinmeier, "Kendisinin Ortadoğu'daki barış sürecine olan katkılarını daha iyimser bir şekilde ve ilgiyle takip ediyoruz. Başarılı olacağını umuyoruz. Onlarca yıl süren bu sürecin iki devletli çözüm ile bir sonuca varacağını umuyoruz ve her ikimiz de bu çabaları elimizden geldiğince destekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

- Ukrayna'daki gelişmeler

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, bir gazetecinin Ukrayna'daki gelişmeler ile ilgili sorusu üzerine, Münih Güvenlik Konferansı sırasında, hem Ukrayna yönetimi hem de muhalefetle ayrıca Rus yetkililer ile gelişmeler hakkında görüştüklerini söyledi.

Steinmeier, "Ukrayna'nın siyasi krizden sonra kontrol altına tutulamayan bir ekonomik krize düşmemesi için elimizden gelen desteği sağlamamız gerekir" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da "Ukrayna Türkiye için son derece önemli bir stratejik ortaktır. Ukrayna'nın istikrarı sadece Ukrayna değil, bölge ülkeleri açısından da son derece büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz Ukrayna'daki gelişmelerin demokrasinin güçlenmesi yönünde ve siyasi çerçeveler içinde olmasına büyük önem veriyoruz. Son dönemde Karadeniz havzasındaki gelişmeler büyük bir önem taşımıştır bizim için ve Ukrayna ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Mekanizması ile yakın, iç içe geçmiş ilişkilerimiz vardır. Burada son dönemde yaşanan gelişmelerin Ukrayna'da siyasi istikrarı ve demokratikleşme sürecini ve Ukrayna'nın Avrupa perspektifini de koruyacak şekilde bütün komşularıyla iyi ilişkiler geliştirme esaslarına dayalı olarak yürümesi bizim için de büyük önem taşmaktadır."

(Bitti)

Muhabir: Ayhan Şimşek
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com