Dışişleri Bakanı Davutoğlu Ukrayna'da

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Ukraynada
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Kırım’da son günlerde yaşanan gelişmeleri çok dikkatli bir şekilde ve kaygıyla izliyoruz. Kırım’daki bütün sorunların Ukrayna’nın bütünlüğü içinde, konuşularak çözülmesi gerektiğine inanıyoruz"

KİEV (AA) -  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Kırım'daki gelişmeleri kaygıyla izlediğini ve buradaki gerginliğin azaltılması için katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirterek, "Bütün uluslararası zeminlerde BM’de, AGİT’te, Avrupa Konseyi’nde ve diğer bütün zeminlerde bütün imkanlar kullanılarak bu tansiyonun düşürülmesi için her türlü diplomatik çaba gösterilmelidir" dedi.

Çalışma ziyareti için Ukrayna'da bulunan Davutoğlu, Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Oleksandr Turçinov ile görüşmesinin ardından Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya geldi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Davutoğlu daha sonra Ukrayna Dışişleri Bakan Vekili Andrey Deşitsa ile bir görüşme yaptı. İki yetkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın sınır bütünlüğü ve siyasi birliğinin en temel prensip olduğuna vurgu yaparak, Kırım'daki gelişmelere değindi.

Davutoğlu, "Özellikle Kırım’da son günlerde yaşanan gelişmeleri çok dikkatli bir şekilde ve kaygıyla izliyoruz. Kırım’daki bütün sorunların Ukrayna’nın bütünlüğü içinde, konuşularak çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Kırım, askeri gerilimlerin değil, refahın, turizmin kültürlerarası ilişkilerin merkezi olmalı" diye konuştu.

Kırım'ın, Türkiye ile Ukrayna arasında dostluk köprüsü olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Kırım’daki bütün etnik ve dini grupların barış ve huzur içinde bir arada yaşamaları, Kırım’ın refahı için de Ukrayna’nın refahı için de Karadeniz’in huzuru için de elzemdir. Türkiye olarak, Kırım’da bu tansiyonun, gerginliğin azaltılması ve sorunların çözülmesi için ne yapılması gerekiyorsa her türlü katkıyı yapmaya hazırız" dedi.

 

- "Bu coğrafyada hepimiz dostuz, geleceği birlikte inşa edeceğiz"

 

Konuyu birçok meslektaşıyla istişare ettiğini de kaydeden Davutoğlu, "Bütün uluslararası zeminlerde BM’de, AGİT’te, Avrupa Konseyi’nde ve diğer bütün zeminlerde bütün imkanlar kullanılarak bu tansiyonun düşürülmesi için her türlü diplomatik çaba gösterilmelidir" ifadesini kullandı.

Kırım'daki bütün kesimlere seslenen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kırım yarımadasını bir barış ve karşılıklı huzur yarımadası olarak muhafaza edelim. Orada bütün kesimler bir arada huzur içinde yaşamalıdırlar. Kırım Tatarlarının, orada yaşayan diğer gruplarla birlikte barış ve huzur içinde Ukrayna'nın bütünlüğü içinde eşit vatandaşlar olarak yaşamaları bizim için çok önemlidir. Bu günler, sıkıntılı günler hep geçer ama bu coğrafyada hepimiz birbirimizin dostuyuz, komşuyuz ve geleceği birlikte inşa edeceğiz. Türkiye, Ukrayna'nın da Kırım'ın da parlak geleceği için her türlü desteği vermeye hazırdır."

 

- "Kırım'da durum istikrarlı değil, gerginlik artıyor"

 

Ukrayna Dışişleri Bakan Vekili Andrey Deşitsa da Davutoğlu'nu ülkesinde görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ve ziyaretin bu kadar kısa sürede gerçekleşmesinden ötürü çok mutlu olduklarını belirtti.

Davutoğlu ile dün bir telefon görüşmesi yaptıklarını hatırlatan Davutoğlu, bugün de yeni Ukrayna hükumetinin faaliyetleriyle ilgili konuları ele aldıklarını, ayrıca Türkiye ile Ukrayna arasındaki ikili ilişkileri değerlendirdiklerini söyledi.

Kırım'daki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Deşitsa, "Maalesef oradaki durum istikrarlı değil, gerginlik artıyor. Sayın Davutoğlu'dan da aynı görüşü duydum, tüm bu sorunların barışçıl bir yolla çözülmesi istiyoruz" dedi.

Gerek Kırım'da gerek bütün bölgede gerginliğin giderilmesine yönelik özellikle uluslararası alandaki her türlü girişime açık olduklarını vurgulayan Deşitsa, Türkiye'den gördükleri desteğe teşekkür ederek, bu desteğin devamını dilediklerini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com