Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ukrayna'ya gidiyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ukraynaya gidiyor
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Yarın Ukrayna'ya resmi ziyarette bulunacağım. İlgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğiz"

FİLİBE (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna'yı ziyaret ederek ilgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

Bulgaristan ziyareti kapsamında gazetecilere açıklamada bulunan Davutoğlu, bu sabah Ukrayna'nın yeni dışişleri bakanıyla bir telefon görüşmesi yaptığını ve bugün Bulgaristan'ın Şumlu kentini ziyaretinin ardından Ukrayna'ya geçeceğini belirtti.

Davutoğlu, "Yarın Ukrayna’ya resmi ziyarette bulunacağım. İlgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Tabii Kırım’daki gelişmeleri özellikle yakından takip ediyoruz. Ukrayna Dışişleri Bakanı dışında Polonya Dışişleri Bakanı’yla da kendi talebi üzerine bir görüşmemiz oldu. Bütün ilgili ülkelerle yakın temas halindeyiz. Gerektiğinde muhataplarımla telefon görüşmeleri de yapacağım" diye konuştu.

Temaslarında Kırım’a dair ne gibi mesajlar verdiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ukrayna, Avrasya’da istikrar anlamında en önemli ülkelerden, bizim de dost ve müttefik komşumuz olan bir ülke. Ukrayna içinde de Kırım, hem stratejik konumu itibariyle hem de çok etnikli, çok dinli yapısıyla özel öneme sahip. Ukrayna’da barış olmadan, istikrar olmadan Avrasya’da olması güç. Kırım'da olmadan da Ukrayna ve Karadeniz’de istikrar çok güç. O bakımdan, Kırım’daki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

Kırım Tatarlarının durumuna da değinen Davutoğlu, Türkiye'nin Kırım’daki Tatar ve Türk soydaşlarla yakın temas halinde olduğunu vurgulayarak, "Ümit ederiz ki, Kırım’da değişik etnik ve dini geçmişe sahip olan bütün Kırımlılar barış içinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşarlar" dedi.

Son 20 sene içinde Kırım'ın bu anlamda çok önemli bir gelişme kaydettiğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Kırım, Karadeniz'de de Ukrayna'nın Türkiye'ye açılan bir kapısı. Türkiye ve Rusya'yla ilişkilerde çok önemli konuma sahip bir bölge. O bakımdan, Kırım'ın Ukrayna toprak bütünlüğü içinde ve özerkliğini de koruyarak barış içinde bir çözüme ulaşması bütün taraflar, komşu ülkeler ve başta Ukrayna için son derece önemlidir. Gece gündüz gelişmeleri takip ediyoruz ve gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com