Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan dünya turu

Dışişleri Bakanı Davutoğludan dünya turu
Japonya'daki Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi'nin toplantısında katılmak için Esenboğa Havalimanı'ndan ayrılan Davutoğlu, Japonya, Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'de bir hafta süren temaslarda bulundu

ANKARA (AA) - Sinan Polat - Yoğun diplomatik temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk diplomasi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bir hafta içinde dünya etrafından tam bir tur attı.

Başbakanlığa ait ATA uçağı ile Ankara - Almatı - Kushimoto - Hiroshima - Anchorage - Meksika - Santo Domingo - Port au Prince - New York - Dublin - Ankara rotasını izleyen Davutoğlu, 7 gün içinde 43 saat 40 dakika uçtu ve 37,7 bin kilometre yol kat etti.

Çeşitli ülkelerde diplomatik temaslarda bulunmak üzere 10 Nisan'da Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan  ayrılan Davutoğlu'nun ilk durağı Japonya'dı. Kuşimoto kentinde Türk şehitliğini ve Türk müzesini ziyaret eden Davutoğlu, daha sonra Hiroşima'ya geçerek Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi'nin 8. Bakanlar Toplantısına katıldı. Hiroşima'da atom bombasının düştüğü bölgede incelemelerde bulunan Davutoğlu, o günleri yaşayan Keiko Obuya adlı bir kadından savaşı ve yıkımı dinledi.

Davutoğlu, Japonya'dan sonra Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya Oluşumu'nun (MIKTA) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Meksika'ya hareket etti. Davutoğlu'nu taşıyan uçak, Japonya'dan Meksika'ya geçişi sırasında tarih değiştirme çizgisini geçtiği için uçakta bulunanlar 13 Nisan'ı iki kere yaşadı.

Başkent Mexico City'de yapılan toplantıya katılan Davutoğlu, sonrasında Dominik Cumhuriyeti'ne geçti. Türkiye'den Dominik Cumhuriyeti'ne dışişleri bakanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Davutoğlu, burada Cumhurbaşkanı Danilo Medina Sanchez ve Dışişleri Bakanı Carlos Morales Troncoso ile görüştü.

Dominik Cumhuriyeti'ndeki temaslarını tamamlayan Davutoğlu'nun bir sonraki durağı ise Haiti'ydi. Başbakan Laurent Lamothe tarafından kabul edilen Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Duly Brutus, Sanayi ve Ticaret Bakanı Wilson Laleau ile de bir araya geldi.

Haiti'deki temasları sonrasında New York'a geçen Davutoğlu, İrlanda üzerinden Türkiye'ye döndü.

- Uçakta da çalışmaya devam etti

Davutoğlu'nun uçuş boyunca çalışmaya ve kitap yazmaya devam etmesi, Anadolu Ajansı kameramanının görüntülerine de yansıdı. 

Yolculuk boyunca zaman zaman kabin ekibi ve pilotlarla sohbet eden Davutoğlu, kabin ekibinden Gökhan Konuk için düzenlenen doğum günü kutlamasına da katıldı. Konuk'un ailesini arayan Davutoğlu, aileyle bir süre sohbet etti. Seyahati sırasında Kutup Işıkları'nı izleme şansı bulan Davutoğlu, dolunay batışı ile güneşin doğuşunu aynı anda izledi.

Esenboğa Havalimanı'nda seyahatini noktalayan Davutoğlu, yolculuk boyunca kendisine eşlik eden uçuş ekibine inişinin hemen sonrasında düzenlenen küçük bir törenle plaket takdim etti. Gösterdikleri özveri için tüm ekip üyelerine ayrı ayrı teşekkür eden Davutoğlu, yolculuğu ve temasları hakkında da bilgi verdi.

"Hem diplomasi tarihimiz hem de sivil havacılık tarihimiz açısından bir ilk niteliği taşıyan çok önemli, yorucu ama son derece keyifli bir ziyaretten dönüyoruz" diyen Davutoğlu, "Türk diplomasi tarihinde en geniş ve en uzun parkuru kapsayan bir diplomasi trafiğiydi. Ayrıca kaptanlarımızın verdiği bilgilere göre de sivil havacılık tarihimizde de ilk defa bir ekip bu kadar uzun bir parkuru bir seferde tamamlamış oldu" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Japonya'dan Meksika'ya gidişi sırasında gün dönümü çizgisini geçmiş olmaları sebebiyle aynı günü iki kere yaşamış olmalarıyla ilgili de "hayatımızı bir gün bereketlendirmiş olduk. Aygın gün içinde hem Japonya'da yoğun faaliyetler yapıp hem Meksika'da bulunmak imkanı oldu" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com