Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Soysal Eskişehir'de

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Soysal Eskişehir'de
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Engin Soysal, "Birçok ülkeyle vizeleri kaldırdık. Avrupa Birliği bakımından da bunu sağlamak en doğal hakkımız" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Engin Soysal, 'Birçok ülkeyle vizeleri kaldırdık. Avrupa Birliği bakımından da bunu sağlamak en doğal hakkımız' dedi.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Amfisi'nde öğrencilerle buluşan Sosyal, Dışişleri Bakanlığı'nın faaliyetlerini ve Türkiye'nin dış politikasını anlattı. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Engin Soysal; Suriye, Lübnan, Libya ve Gürcistan gibi birçok ülkeyle vizelerin kaldırıldığını hatırlatarak, 'Avrupa Birliği bakımından da tabiatıyla bizim bunu sağlamak en doğal hakkımız. Evet soğukluklar vardır, karşılıklı söylenenler olabilir. Ama kilit kelime 'özgüven'dir. Avrupa Birliği'neüyeliğimize, Türkiye'nin bu hedeflerinin sonucu olarak bakıyorum.
Avrupa Birliği güçlü vizyona sahip, güçlü bir aktör, özellikle bu coğrafyalarda söz sahibi olmak istiyorsa, Türkiye gibi 50 yılı aşkın bir dönemdir birlikteliği, iradeyi taşıyan bir ülkeyi almanın da avantajları olduğunu bilmelidir. Müzakereleri küçümsemememiz lazım' diye konuştu.
Büyükelçi Soysal, İsrail Dışişleri Bakanı Danny Ayalon'un Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u aşağılamasının ardından yaşananlarla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
'Kimsenin haddine değildir. Türk diplomatı, meslek karşıtlarına gereken saygıda hiçbir zaman kusur etmez. Türkiye-İsrail ilişkileri böyle bir haddini bilmez bir vakadan etkilenmeyecek kadar kendi özelliklerini taşır.
Bizim milli duygumuz, saygınlığımız hiçbir zaman, hiçbir şekilde zedelenmez, buna en ufak bir şekilde de kimse müsaade etmez.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com