Dışişleri’nde “otopark” krizi

Dışişleri’nde “otopark” krizi
DHKP-C’nin canlı bomba saldırısına hedef olan ABD elçiliğinin bulunduğu dört şeritli yolun, 3 şeridinin otopark olarak kullanılması nedeniyle ‘güvenlik’ kaygısı yaşayan ABD, Türk Dışişleri’ne nota verdi

ABD’nin DHKP-C’nin canlı bomba saldırısına uğrayan Ankara Büyükelçiliği, elçilik binasının bulunduğu dört şeritli caddenin üç şeridine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı personelinin araçlarını park etmesi, bu nedenle trafik akışında ve güvenliğin sağlanmasında sorun yaşandığı gerekçesiyle Türkiye’ye “diplomatik nota” verdi. Notanın, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Ankara Valiliği’ne ulaşması sonrasında caddenin araç parkından arındırılması için çalışma başlatıldı.
 
Yasadışı DHKP-C örgütünün canlı bomba eylemine hedef olan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, olayın ardından yeniden çevre güvenlik önlemleri değerlendirmesi yaptı.
 
Bu kapsamda, elçilik binasının hemen karşısındaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ek binasının önünde oluşan aşırı araç parkının kaldırılması gerektiği üzerinde duruldu. Elçilik, bu nedenle Dışişleri Bakanlığı nezdinde diplomatik nota verdi.
 
YENİ ÖNLEMLER
 
Eski TRT Genel Müdürlüğü binası olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ek binasında görevli personel, özel araçlarını kurumun otoparkı olmaması nedeniyle çalışma günlerinin mesai saatleri içinde, ABD büyükelçiliğinin ana giriş kapısının da üzerinde yeraldığı Nevzat Tandoğan Caddesi üzerine park etmeye başladı.
 
Bu nedenle, dört şeritli cadde gün içinde tek şeride düşerken, bu durum geniş caddenin daralmasına yol açtı. Bu durum, ABD Büyükelçiliği’ne yönelik eylem sonrasında mühadale ekiplerinin bölgeye gelmesinde de sorun yarattı. Eylem sonrasında özellikle itfaiye ve ambulansların bölgeye gelmesinde zorluk yaşanması sonrasında ABD Büyükelçiliği devreye girdi.
 
Eylemin ardından ABD’den gelen değişik birimlerdeki güvenlik uzmanlarının yaptığı risk değerlendirmeleri sonucunda, başsavcılık binasının önünde otopark yetersizliğinden oluşan durumun hem trafik yönünden, hem de güvenlik yönünden riskli olduğu belirtildi. Gerek Atatürk Bulvarı’ndan, gerekse Kennedy Caddesi’nden Ayrancı istikametine gelen trafik akımının, söz konusu araç parklarından olumsuz yönde etkilendiği tespit edildi.
 
DİPLOMATİK NOTA
 
Bu tespitler sonrasında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği sorunun çözümünün sağlanması amacıyla Dışişleri Bakanlığı’na diplomatik nota ile durumu bildirdi. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı notayı hem İçişleri Bakanlığı’na, hem de Ankara Valiliği’ne gönderdi. Notanın valiliğe ulaşmasının ardından şehir içindeki trafik sisteminden sorumlu olan Ankara Emniyet Müdürlüğü devreye girdi. Emniyetin, başsavcılık yetkilileri ile görüşme yapacağı ve başsavcılıktan personelin kullanması için otopark bulunmasını isteyeceği öğrenildi.
 
ARAÇLAR ÇEKİLEBİLECEK

 
Binaya ait otopark olmaması nedeniyle kurum çalışanlarının araçlarını yola park etmek zorunda kaldıkları tespit edilirken, valiliğin ABD Büyükelçiliği ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı arasında “diplomatik kriz” yaşanmaması için “orta yol” bulunmasına çalıştığı kaydedildi. Başsavcılık binasında görevli personele ait araçların park edileceği alan bulunamaması ve araç parklarının yol üzerine park edilmesine devam edilmesi halinde trafik ekiplerinin araçları çekmek için harekete geçeceği öğrenildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com