Dışişleri'nden İsrail'e kınama

Dışişleri'nden İsrail'e kınama
Dışişleri Bakanlığı İsrail’in, Batı Şeria’da çeşitli yerleşimlerde toplam 551 ilave birim inşa edilmesi için ihale açılmasına yönelik kararını şiddetle kınadı.
İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetleri uluslararası hukukun ihlalidir. Yerleşimlere İsrail yasaları çerçevesinde meşruiyet kazandırma çabaları bu gerçeği değiştirmemektedir” denilen açıklamanın tam metni şöyle:
 
İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü Yahudi yerleşim faaliyetlerine yenilerini ekleyerek, Batı Şeria’da çeşitli yerleşimlerde toplam 551 ilave birim inşa edilmesi için ihale açılmasına yönelik kararını şiddetle kınıyoruz. 
 
Bu bağlamda, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, başta İsrail Yüksek Mahkemesi’nin boşaltılmasına karar verdiği “Ulpana” ileri mevki yerleşimine karşılık, Beit El yerleşiminde 300 ilave birim inşa edileceğine yönelik ifadeleri olmak üzere, 6 Haziran günü yaptığı açıklamaları da esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz. 
 
İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetleri uluslararası hukukun ihlalidir. Yerleşimlere İsrail yasaları çerçevesinde meşruiyet kazandırma çabaları bu gerçeği değiştirmemektedir. 
 
İsrail ısrarla ve dünya kamuoyunun tepkilerini umursamadan sürdürdüğü yerleşim faaliyetleriyle barış sürecinin canlandırılmasını engellemekte ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Bu çerçevede, uluslararası toplum yerleşimlerin kabul edilmeyeceğini vurgulamaya devam etmeli ve bölgenin barış ve istikrarına büyük zarar veren bu tutumun değiştirilmesi için gereken önlemleri almalıdır. 
 
İsrail’i Orta Doğu'da kalıcı barış konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye davet ediyoruz.” (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com