Dışişleri'nden Suriye Açıklaması Geldi!

Dışişleri'nden Suriye Açıklaması Geldi!
Suriye'de yaşanan çatışmaların ardından Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı...

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de son birkaç aydır yaşanan toplumsal olayların uluslararası kamuoyu tarafından olduğu gibi, Türkiye tarafından da çok yakından ve sabırla takip edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, mevcut gelişmelerin, Suriye yönetiminin meselenin barışçı yollardan çözümü konusundaki niyetini ve samimiyetini sorguya açtığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

GELİŞMELERİ YAKINDAN VE SABIRLA TAKİP EDİYORUZ
''Komşumuz Suriye'de son birkaç aydır yaşanan toplumsal olaylar, uluslararası kamuoyu tarafından olduğu gibi Türkiye tarafından da çok yakından ve sabırla takip edilmektedir.

Türkiye, dost ve kardeş Suriye halkının haklı ve meşru taleplerinin karşılanması için vaat edilen reformların en yakın zamanda hayata geçirilmesini, meseleye diyalog yoluyla ve barışçı yöntemlerle çözüm bulunmasını temenni etmekte ve bu amaçla sabırla beklemekteydi. Bu süreçte Türkiye, Suriyeyönetimi ile yakın temas halinde olmak, Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve reform bağlamında her türlü yapıcı katkıyı sağlamak için bütün imkanlarını seferber etmiştir. Ancak, Suriye;de maalesef şiddet olaylarının ve can kayıplarının artarak devam ettiğini görmekteyiz.

Humus, Deir Ezzur, Dara'da devam eden ve bu sabah da olayların başladığı tarihten bu yana şiddetten uzak durma ve yönetim ile diyalog çabasında olma gayreti gösteren Hama sakinlerine karşı başlatılan operasyonlarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu öğrendik. Türkiye, mübarek Ramazan ayında barış ve huzur dolu bir ortam yaratılması için çalışılmasını beklerken, mübarek Ramazan ayının hemen arefesinde yaşanan bu gelişmelerden, bütün İslam dünyası ile birlikte derin hayal kırıklığı ve üzüntü duymuştur.

Söz konusu operasyonların Suriye'de asayişin sağlanmasına herhangi bir katkısı olmadığı gibi, yapılması gereken reformlara ilişkin süreci de son derece olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür operasyonlar ve şiddet çözüm değil, çözümsüzlük getirmektedir. Suriye yönetimi bu gerçeği artık idrak etmelidir. Mevcut gelişmeler, Suriye yönetiminin meselenin barışçı yollardan çözümü konusundaki niyetini ve samimiyetini sorguya açmaktadır. Türkiye, Suriye hükümetine operasyonlara son vermesi, çözüm için siyasi yöntemlere, diyaloğa ve barışçı girişimlere yönelmesi çağrısını bir kez daha tekrarlamaktadır.''

OBAMA: ''ESAD YÖNETİMİNİN İZOLE EDİLMESİ KONUSUNDA DİĞERLERİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ''
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye hükümetinin Hama'da kendi halkına karşı sergilediği şiddet nedeniyle dehşete düştüğünü belirterek, Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin izole edilmesi konusunda, diğer devletler ile birlikte çalışacaklarını bildirdi.

Başkan Obama, Beyaz Saray tarafından yayımlanan açıklamasında, ''Hama kentinden gelen raporlar, dehşete düşürücü ve Suriye rejiminin gerçek yüzünü gösteriyor'' ifadesini kullandı. Obamaaçıklamasında şöyle dedi:

''Demokratik geçiş süreci ilerledikçe, Suriye daha iyi bir yer olacak. ABD, Suriye rejimi üzerindeki devam eden baskısını artıracak, Esad hükümetini izole etmek için dünyada diğerleri ile birlikte çalışacak ve Suriye halkından yana olacak''

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI FRATTİNİ: "SİVİLLERE KARŞI ŞİDDET BİR AN ÖNCE DURMALI"
İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Suriye'nin Hama kentindeki olaylar nedeniyle, Şam hükümetine sivillere karşı şiddetin bir an önce durması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Frattini, Suriye'ninHama kentinde bugün yaşanan olaylar nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini ''korkunç'' olarak niteleyerek, "Sivillere karşı şiddet bir an önce durmalı" dedi. İtalyan bakan, olayı güçlü bir şekilde kınadığını da belirtti. Suriye'nin bu krizden çıkmasını umduğunu dile getiren Frattini, hükümetin reformları hayata geçirmesi ve muhalefetle kapsamlı diyalog kurması gerektiğini ifade etti.

SURİYE GÜVENLİK GÜÇLERİ BAKKARA AŞİRETİNİN LİDERİ EL BEŞİR'İ TUTUKLADI
Suriye'de güvenlik güçleri, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı muhaliflerin güçlü olduğu Deir el-Zor bölgesindeki önde gelen Bakkara aşiretinin lideri Nawaf el-Beşir'i tutukladı. Suriye'de Esad yönetimine karşı kaynakların Reuters Ajansına verdiği bilgiye göre, Suriye gizli polisi, 1,2 milyon kabile üyesine başkanlık eden el-Beşir'i, başkent Şam'ın Ein Qirsh bölgesinde tutukladı. Beşir tutuklanmadan önce Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Der el Zor bölgesinde yönetime karşı olanların silahlı direniş yerine, Esad taraftarların silah kullanmasına karşın barışçıl direniş metotları uygulamaya ikna edeceğini söylemişti.

ŞAM'DA GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE PARÇA TESİRLİ BOMBA ATILDIĞI İDDİA EDİLDİ
Suriye'de güvenlik güçlerinin, başkent Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı protesto eden göstericilerin üzerine parça tesirli bombalar attığı belirtildi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Şam'ın banliyösü Harasta'da göstericilerin üzerilerine güvenlik güçlerince parça tesirli bombalar atılması üzerine en az 42 kişi yaralandı. Esad'a bağlı 4. Tümenin Harasta'da konuşlandığı ifade ediliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com