DİSK'ten grev selamı

DİSK'ten grev selamı
DİSK, hükümetin memur maaşları için teklif ettiği 3+3’lük zam oranını protesto etmek için 23 Mayıs’ta greve çıkacak olan kamu emekçilerinin grevini selamladı.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin sendikal hak ihlallerinin en yoğun olarak yaşandığı ülkelerden biri konumunda olduğunu ve her yıl ILO’nun “kara listesi”nde yerini aldığını savundu.

12 Eylül Referandumu’nda kamu emekçilerine toplu sözleşme adı altında “yeni yasakları müjdeleyenler”in, önceki yasanın bile gerisinde bir düzenlemeyi meclisten geçirdiklerini öne süren Ekici, “İşçi sınıfının tüm emekçilere mücadele mirası olan grev hakkını, kamu emekçilerine kullandırmamak amacıyla bir yasal çerçeve oluşturmaya çalıştılar. Yaptıkları düzenleme ile yandaş sendikacılık hükümet işbirliği ile kamu emekçilerinin özgür iradesini hiçe saymak çabasına girdiler” dedi.

Bugün kamu emekçilerine dayatılan yüzde 3+3 dayatmasının bu çabanın bir ürünü olduğunu söyleyen Ekici, “Yandaşlıkta yarışanlar, işçi sınıfının 1 Mayıs kutlamalarını devlet töreni haline getirmek isteyenler, 1 Mayıs kürsüsünde bakan konuşturarak zam alacaklarını sananlar, sınıfla değil, sermaye dostu hükümetle dayanışma içine girenler, kamu emekçilerinin mücadele geçmişinden bir parça bir şey öğrenmemiş olanlar, kapalı kapılar ardında da zam pazarlığı yürütüyorlar” diye konuştu.

“DİSK, HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYEN, MÜCADELECİ KAMU EMEKÇİLERİNİN YANINDADIR”

Kamu emekçisine önerilen 3+3 artış oranının 1 Mayıs alanında işçilerle, emekçilerle, ezilenlerle değil, hükümetle kutlama yapmak isteyenlerin niyetini açığa vurması olarak değerlendiren Ekici, “DİSK, haksızlığa boyun eğmeyen, mücadeleci kamu emekçilerinin yanındadır. DİSK, kamu emekçilerinin insanca yaşanacak ücret, güvenceli istihdam başta olmak üzere talepleri için en demokratik hakları olan grev haklarını kullanmalarını desteklemektedir” dedi.

Ekici, grev hakkının kullanımını hükümetin değil, emekçilerin kendi özgür iradeleriyle belirleyeceğini söyleyerek, “Haksızlık varsa, grev haktır” diye konuştu. Ekici, DİSK olarak kamu emekçilerinin 23 Mayıs grevini selamladıklarını söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com