Divan Kurulu kesin sayıyı açıkladı

Divan Kurulu kesin sayıyı açıkladı
Divan Başkanı Adnan Keskin 948 delegenin katılımının gerçekleştiğini ifade etti.

CHP 16. Olağanüstü Kurultayı Divan Başkanı Adnan Keskin, hazirun cetveline 948 delegenin imza attığını belirterek, kurultayın toplanması için delege yeter sayısının aşıldığını ifade etti.

CHP Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda devam eden 16. Olağanüstü Kurultayı, muhaliflerin itirazları nedeniyle tartışmalara neden oldu. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, iki kez kurultay salonundan çıkarılırken, Divan Başkanı Keskin, Gök’ün, divan başkanlığına kurultayın açılması için gerekli sayıda delegenin hazirun defterini imzalamadığı gerekçesiyle verdiği önergeyi işleme koymadı.

Kurultay divanı Gök’ün önergesi okurken, Gök gerekçesinde kurultayın yasanın istediği çoğunluk olmadan açıldığını, hazirun cetvelindeki imzaların yeterli olmadığını iddia etti. Siyasi Partiler Yasası'na göre, çoğunluğun delegelerin 3’te 2'nin katılımıyla sağlanacağını savunan Gök, kurultayı açabilmek için yasanın aradığı nitelik olan 840 kurultay delegesinin hazirun cetvelinde olmadığını, bu sayının altındaki her sayının kurultayı iptal hakkını doğuracağını kaydetti.

Divan Başkanı Keskin ise, gerekli olan delege sayısını, Gök’ün Siyasi Partiler Yasası’na dayandırmasının, kurultayı ilgilendiren hukukla bağdaşmadığını ifade ederken, bunun için CHP’nin tüzüğüne bakılmasının yeterli olacağını söyledi. Tüzükte böyle bir hüküm yoksa, TBMM İçtüzüğü’ne, ya da Siyasi Partiler Yasası’na bakmanın gerekeceğini belirten Keskin, CHP'nin tüzüğüne göre, kurultay toplantı yeter sayısının üye tam sayısının salt çoğunluğu olduğunu ve salt çoğunluğun da 623 olduğunu belirtti. Keskin, “Bu hükümler varken medeni kanuna sığınarak, kurultayı karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur. Kurultayımıza 946 arkadaşımız katılmıştır. İki kişi de geç kaldığı için, sayı 948’e yükselmiştir. Bu önerge her yönüyle hukuku yansıtmıyor” dedi. Keskin, Siyasi Partiler Yasası’na bakıldığı takdirde de, sayının aşıldığını vurgularken, önergeyi de işleme koymadığını belirtti.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com