"Divit kalem" minareli cami ibadete açıldı

Divit kalem minareli cami ibadete açıldı
Atatürk Üniversitesi kampüsünde yer alan ve "divit kalem" şeklindeki minaresiyle dikkat çeken caminin açılışı, İçişleri Bakanı Ala ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in katıldığı törenle yapıldı

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi kampüsünde yer alan ve "divit kalem" şeklindeki minaresiyle dikkat çeken cami, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in katıldığı törenle ibadete açıldı.

Üniversitesi yerleşkesine hayırseverler tarafından yaptırılan caminin açılış töreninde, Mehmet Zahid Kotku Camii müezzini Veyis Aksakal'ın Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Prof. Dr. Muammer Erdoğan, cami hakkında bilgi verdi.

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanın en büyük görevlerinden bir tanesinin yeryüzünü imar etmek olduğunu söyledi.

Görmez, insanın kendini imar etmeden yeryüzünü imar edemeyeceğini belirterek, "İnsanın kalbini imar etmeden, kalbini imanla imar etmeden, davranışlarını ahlakla imar etmeden yeryüzünü imar etmesi mümkün değildir. Kendisini imar etmesi için de amelleri imar etmesi lazım müminlerin" dedi.

İnsanın kendisini imar etmesi için camileri, mescitleri imar etmesi gerektiğini dile getiren Görmez, "Biz camileri mamur ettikçe onlar da bizim gönül dünyamızı imar ederler. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak özellikle üniversitelerimizin kampüslerinde camilerin, mabetlerin yapılmasına öncülük yapmaya çalışıyoruz. Şahsen bu konuyla kendim ilgileniyorum" diye konuştu.

- "Mabet ile üniversite tarih boyunca beraber olmuştur"

Görmez, kampüslere yapılan camileri çok önemli bulduğunu ve çok gecikmiş bir proje olarak değerlendirdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Çünkü mabet ile üniversite tarih boyunca beraber olmuştur. Zaman zaman ayrıldığı olmuştur hatta insanlık tarihini incelediğimizde üniversiteler mabetlerden çıkmıştır. Mabet ile üniversite birbirinden ayrılmaz. Mabet ile üniversitenin birbirinden ayrılması demek akıl ve kalbin birbirinden ayrılması demektir. Mabet ile üniversitenin birbirinden ayrılması demek din ile bilimin, kevni ayetler ile ilahi ayetlerin enfüsi ayetlerin birbirinden ayrılması demek. Mabet ile üniversitenin birbirinden ayrılması demek insanoğlunun parçalanması demektir."

Şu anda 60 üniversitede cami inşaatlarının devam ettiğine dikkat çene Görmez, şöyle devam etti.

"Bugün Atatürk Üniversitesi'nde üçüncü mabedi açmayı Allah nasip etti. Kalem şeklindeki minareler güzel bir düşünce fakat onların hala ince bir işçiliğe de ihtiyacı olduğunu ifade etmek istiyorum. Onunla bizzat kendim ilgilenmek istiyorum. Yeni camilerimizde bütün öğrencilerimizin öncelikle sosyal imkanlara sahip olması gerekiyor. Özellikle kız öğrencilerimizin, en az erkek öğrencilerimiz kadar caminin o manevi ortamına katılımını sağlayıcı bir mimaride olması gerekir. Engelli olan herhangi bir kardeşimiz vatandaşımızın en rahat bir şekilde ibadetini yapabilecek imkanlara sahip olması gerekiyor. Birlikte camimizi gezeceğiz ve varsa bir eksikliği tamamlayacağız. Ebediyete kadar ülkemizde topraklarımızın üzerinde minarelerimizden ezan sesi hiçbir zaman eksik olmasın, camilerimiz hiçbir zaman cemaatsiz olmasın, ibadetlerimiz hiçbir zaman ihlassız ve samimiyetsiz olmasın."

Daha sonra caminin açılış kurdelesi Bakan Ala, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, AK Parti Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ ve Adnan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve Emniyet Müdürü Kamil Karabörk tarafından kesildi.

Camiyi gezerek bilgi alan Ala ve Görmez ile beraberindekiler, öğle namazını burada kıldı.

Bakan Ala ve Görmez daha sonra Rektör Koçak'ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. Görmez, ziyaretin anısına Rektör Koçak'a "Hadislerle İslam" ansiklopedisi ve Divan serisini hediye etti. Koçak da Ala ve Görmez'e üniversitenin Halıcılık Dokuma Merkezi'nde dokunmuş halı ve çanta takdim etti.

- Caminin özellikleri

TEKNOKENT yolu güzergahında inşa edilen caminin yapımı yaklaşık 2,5 yılda tamamlandı. Camide engelliler için hem abdest alma hem de namaz kılmak için özel bölümler oluşturuldu. Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle süslenen cami, 4 bin 300 kişi kapasiteli. Tuvalet ve abdest alma yerlerinde sıcak su bulunan camide, minber ve vaaz kürsüsünün görüntüsünün canlı olarak perdeye aktarılması sayesinde, arka ve köşede oturan cemaat de imamı görebiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com