'Diyabet hastalığı ve göz” konferansı

'Diyabet hastalığı ve göz” konferansı
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon diyabet hastası olduğunu ifade ederek “50 yaş üstü her 4 kişiden birinde diyabet hastalığına rastlanıyor”dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon diyabet hastası olduğunu ifade ederek “50 yaş üstü her 4 kişiden birinde diyabet hastalığına rastlanıyor”dedi.
Diyabetin bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Kaan Ünlü, Türkiye'nin diyabet hastalığına yıllık 2 milyar dolar harcandığını söyledi.
Uşak Göz Merkezi'nde düzenlenen 'Diyabet Hastalığı ve Göz' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü diyabetin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Dünyada yaklaşık 250 milyon, Türkiye'de ise 10 milyon diyabet hastası bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ünlü, diyabetin gelişmiş ülkelerde daha sık görüldüğünü kaydetti.
Konferans öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Uşak Göz Merkezi Başhekimi Operatör Dr. Erol Uysal, toplumsal sorunlar ve halk sağlığını tehdit eden hususlarla ilgili konularda seminer düzenlemeyi geleneksel hale getireceklerini söyledi. Uysal, Uşak Göz Merkezi olarak sadece tedavi edici hekimlik anlayışı ile hareket etmediklerini de ifade ederek “Halk sağlığını ilgilendiren her konuda halkımızı duyarlı kılmak ve koruyucu hekimlik alanında da faaliyet yürütmeye devam edeceğiz”dedi.
Konferansta konuşan Prof. Dr. Kaan Ünlü ise dünyada diyabetin görülme sıklığının yüzde 6,6 olduğunu Türkiye'de ise bu oranın yüzde 16,8'e kadar çıktığını ifade ederek, “ Yaklaşık 10 yıl önce ülkemizde diyabetli sayısı 5 milyon iken bugün 10 milyona yükseldi. Ülkemizde 40 yaş üstü 5 kişiden birinde, 50 yaş üstü ise 4 kişide bir diyabete rastlanmaktadır. Diyabet dünyada en çok ölüme yol açan kalp damar hastalıklarının bir numaralı sebebidir. Bu nedenle hastalık ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemiz her yıl diyabet için yaklaşık 2 milyar dolar para harcamaktadır. Bu da gösteriyor ki ekonomik maliyeti de çok ciddi seviyelerdedir. Günümüzde diyabet görülme oranı gelişmiş ülkelerde daha yüksektir. En yüksek oran ise ülkemizin de içinde yer aldığı Orta ve Doğu Akdeniz ülkelerindedir. Hastalık 21. yüzyılın gündemimize getirdiği hayat modelinden kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler hastalığa karşı tüm ülkeleri mücadeleye davet eden programlar hazırladı. Ülkemizde bu sorunla uğraşmak için aile hekimlerine önemli görevler düşüyor. Tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi diyabetin önlenmesinde de yakından takip edilmesi gerekiyor”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com