Diyabet hastalığına dikkat...

Diyabet hastalığına dikkat...
Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hayati Yavuz, toplumu tehdit eden hastalıklar arasında altıncı sırada yer alan diyabetin organ kayıplarının nedenleri arasında birinci sırada geldiğini bildirdi.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hayati Yavuz, toplumu tehdit eden hastalıklar arasında altıncı sırada yer alan diyabetin organ kayıplarının nedenleri arasında birinci sırada geldiğini bildirdi.
Dr. Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, diyabet hastalarının çeşitli ayak sorunları yaşayabileceğini belirtti.
Kan şekeri düzensiz ve yüksek seyreden bireylerde sağlıklı bireylere nazaran ayak sorunlarının daha fazla görüldüğüne işaret eden Dr. Yavuz, şunları kaydetti:
''Toplumu tehdit eden hastalıklar arasında altıncı sırada yer alan diyabet, organ kayıplarının nedenleri arasında birinci sırada gelmektedir. Kişide ayrıca dolaşım bozukluğu ve his kaybının olması da ayakla ilgili problemlerin tedavi sürecini geciktirmektedir. Diyabetli bireylerde tüm yaşamları boyunca diyabetik ayak gelişme riski yüzde 25 olarak saptanmıştır. Gelişen her bir diyabetik ayak ülserinin iyileşme süresi ortalama 11?14 haftadır. Araştırma sonuçlarına göre günümüzde halen her 30 saniyede bir diyabete bağlı gelişen problemler nedeniyle hastaların ayağı ya da bacağı cerrahi operasyonla kesilmek durumunda kalınmaktadır.
Ayak sorunlarının oluşumunda risk faktörleri şunlardır. Kötü kan şekeri takibi, kolesterol yüksekliği, 65 yaş ve üzeri olunması, ayakta ödem varlığı, aşırı kilo, enfeksiyon varlığı (tırnak batması, yanıklar, mantar gibi), alkol ya da sigara içme öyküsünün varlığı, ayakta şekil bozukluğu, hijyen eksikliği, dolaşım bozukluğunun olması, temel ayak bakımı eksikliği, ayakta nasır varlığı, görme bozukluğunun olması, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, fiziksel ya da kimyasal etkenlerle oluşan zedelenmeler, geçirilmiş ayak ülseri veya ampütasyon öyküsünün olması, diyabet eğitimi hiç alamamış hastalar, ayakta his kaybının olması.
Diyabet hastalarının şunlara dikkat etmesi gerekmektedir. Diyabetli bireyler düzenli olarak kan şekeri takibi yapmalıdır. Diyabet eğitim toplantılarına katılmalı, konu hakkında bilgilerini geliştirmelidir. Sağlıklı beslenme önerilerini dikkate almalı ve diyabetik beslenmeyi öğrenmelidir. Diyabetik beslenme tedavinin en önemli basamaklarından biridir ve yaşam tarzına dönüştürülmelidir. Ayak bakımına önem vermelidir. Hiçbir şikayeti yoksa bile üç ayda bir diyabet merkezinde genel muayene yaptırmalıdır. Altı ayda bir göz dibi muayenesi ve altı ayda bir böbrek fonksiyon testlerine baktırmalıdır. Yılda bir kardiyoloji muayenesinden geçmelidir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com