Diyabete karşı ceviz

Diyabete karşı ceviz
Haftada iki kere ceviz tüketmek diyabet riskini dörtte bir oranında düşürüyor. Araştırmaya göre haftada iki kere 28 gram ceviz tüketen bir kadında diyabet olma olasılığı yüzde 24 azalıyor.
ABD'de 140 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada cevizin Tip-2 diyabete iyi geldiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre haftada iki veya üç kere ceviz tüketen birinin Tip-2 diyabet olma riski dörtte bir oranında düşüyor. Araştırmada düzenli olarak haftada 28 gramlık paketlerden iki kere tüketen kadının diyabet olma riski hiç tüketmeyen veya az tüketene göre yüzde 24 daha az. 
 
Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan son çalışma cevizin diyabete karşı olumlu etkisini gösteren ilk araştırma değil. Daha önceki çalışmalar da aynı sonucu vermişti. Ancak bu çalışma sürekli tüketildiğinde durumu engellemesini gösteren ilk geniş çaplı araştırma. Son araştırma kadınlar üzerinde yapılmış olsa da erkeklerde de aynı etkiyi gösterdiği ifade edildi.
 
Harvard Halk Sağlığı Fakultesi'nin bilim insanları 35-77 yaş arası 137 bin 893 kadını 10 yıl izleyip kaçında tip-2 diyabetin geliştiğine baktı. Onların beslenme alışkanlıklarını yakından gözlemledi, ne kadar sık fındık ve ceviz tükettiklerine bakıldı. 
 
Araştırma sonunda cevizi ayda bir veya üç kere tüketende risk yüzde 4, haftada bir tüketende yüzde 13 ve haftada en az iki kere tüketenlerde ise önemli ölçüde riski kestiği görüldü.
 
Uzmanlar cevizin içindeki sağlıklı yağ asitlerinin vücuttaki iltihaplanmayı düşürdüğü ve kalp hastalıkları, kanser ve eklem iltihaplarını engellediğini belirtti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com