Diyabetle Yaşam Okulu Açıldı

Diyabetle Yaşam Okulu Açıldı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi İşbirliği ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde 17 Şubat Çarşamba günü 'diyabetle yaşam okulu' açıldı.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi İşbirliği ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde 17 Şubat Çarşamba günü 'diyabetle yaşam okulu' açıldı.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi İşbirliği ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde 17 Şubat Çarşamba günü 'diyabetle yaşam okulu' açıldı. Açılışa Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngeç, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Zehir ve çok sayıda diyabet hastası katıldı. Açılış konuşması yapan Başhekim İsmail Zehir, Diyabet hastalığı ile mücadele ile hastanelerin tanı ve tedavi sonrası hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmesi, hastalığın komplikasyonlarının azaltılması için bu tür eğitim programlarının büyük önem taşıdığını vurguladı. Diyabet hastalığının tüm dünyada insanların yaşamını tehdit eden bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Zehir, Türkiye'de yaklaşık olarak 6 milyon, dünyada ise 250 milyon insanın diyabet hastası olduğuna dikkat çekti.
Diyabet hastalığını anlatan Zehir:''Diyabet, pankreasın ürettiği insülinin veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsulin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker hücrelere giremez ve sonuç olarak kanda glikoz miktarı artar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder''dedi.
Evliya Çelebi Devlet Hastanesi konferans salonunda 8 hafta sürecek eğitimlere toplam 70 kişilik bir grup hedeflediklerini belirten hastane yetklileri talebin yoğun olması nedeniyle kontejanı 70 kişiden 80 kişiye yükseltmek zorunda kaldıklarını söylediler. Verilecek eğitimlerde her hafta farklı doktorlar tarafından diyabet hastalığı ile ilgili farklı bilgiler verilecek.
Hastane yetkilileri bir defaya mahsus olmak üzere bu eğitimi vereceklerini belirtip, yoğun bir talep olması halinde ise bu eğitimleri devamlı hale getirebileceklerini ifade ettiler.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com