“Diyanet Allah’tan korkmalıdır”

“Diyanet Allah’tan korkmalıdır”
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din hizmeti vermesi gerektiğini belirtti...

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din hizmeti vermesi gerektiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “Diyanet Allah’tan korkmalıdır, hac ibadetinin kutsiyetini zedeleyecek şeylerden kaçınmalıdır. Diyanet, din hizmeti vermelidir, din ticareti yapmamalıdır” dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din hizmeti vermesi gerektiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “Diyanet Allah’tan korkmalıdır, hac ibadetinin kutsiyetini zedeleyecek şeylerden kaçınmalıdır. Diyanet, din hizmeti vermelidir, din ticareti yapmamalıdır” dedi.
 
Yazılı bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “Seyahat acentaları Diyanet İşleri Başkanlığı’nı haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle Rekabet Kurumu’na şikayet ediyor. Rekabet Kurumu’nun basına yansıyan tespitlerinden anlaşıldığına göre, hac ibadeti ve umre ibadeti ticaret pazarına dönüştürülmüştür” dedi. Özkes, şöyle dedi:
 
“Bu pazar 500 milyon Euro’ya ulaşıyor. Diyanet, hac ibadeti pazarında yüzde 60’a, umre ibadeti pazarında ise yüzde 50’ye hâkimdir. Diyanet, bu ibadet pazarında hem denetleyici hem de oyuncudur. Diyanet kâr amacı güdüyor, iktisadi bir teşebbüstür, haksız rekabet yapıyor… Rekabet Kurumu Diyanet’e, diğer teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmaması, dolayısıyla hac ve umre yapacaklara sunulabilecek kazançları engellememesi uyarısında bulunuyor.”
 
"Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığını ticaret yapsınlar diye kurmadı"
 
“Haktan hukuktan bahsetmesi gereken Diyanet ‘ele verir talkını kendi yutar salkımı’ durumuna düşmemelidir” diyen Özkes, şöyle devam etti:
 
“Zamanımızda adeta her şeyin özelleştiği ve kalitenin rekabetle sağlandığı bir devirde Diyanet’in, hac ve umre organizasyonlarını tekelinde tutması insanımızın daha ucuza ve daha kaliteli hac ibadeti yapmasının engellenmesidir.
 
Diyanet hac organizasyonundan elini çektiğinde, hac ibadeti daha ucuzlayacaktır ve kazanan hacılar olacaktır. Diyanet yine din hizmetini ve denetimini yapmaya devam edebilir. Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığını ‘ticaret yapsınlar’ diye kurmamıştır.”
 
“Diyanet Allah’tan korkmalıdır”  
 
Diyanet’in din hizmeti vermesi gerektiğine dikkat çeken Özkes, “Diyanet Allah’tan korkmalıdır, hac ibadetinin kutsiyetini zedeleyecek şeylerden kaçınmalıdır. Diyanet, din hizmeti vermelidir, din ticareti yapmamalıdır.
 
Hacıları sermaye ve kazanç kapısı olarak görmemelidir. Dişinden, tırnağından artıran insanımıza dünyanın en pahalı haccını yaptıran Diyanet, ibadet üzerinden rant sağlamamalıdır.Diyanet, hac ibadetini ticarete dönüştürmekten derhal vazgeçmelidir” dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com