Diyanet-Sen'den Karara Tepki!

Diyanet-Sen'den Karara Tepki!
Danıştay'ın ALES kılavuzundaki düzenlemeyi durduran kararına Diyanet-Sen'den tepki geldi...

Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Fethi Karahüseyin, “Danıştay, sınavlara girişte başörtüsü ile ilgili almış olduğu yasak kararıyla yüzde 95'i Müslüman olan ve inancı için başını örten inançlı toplumun vicdanına adeta darbe vurmuştur." dedi.

Danıştay 8. Dairesi'nin, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurmasına ilişkin kararı eleştiren Karahüseyin, "Hangi hukuk sistemi toplumunun ihtiyaç ve talepleri ile böyle zıt ve uzak olabilir?" diye sordu. Karahüseyin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başını örten kişinin kimlik tespitinde sorun çıkarmış ne demek? Kişilerin kimliğinin ve tanımının yapılabilmesi için yüz hattı ve gözlerin tanımı mı önemli yoksa saçların görülmesi mi?

Bu yasakçı zihniyetin, despotluğun, toplumun ekseriyetinin ihtiyacına hitap etmeyen bu kararları verenlerin çağdaş ve evrensel hukuktan, Anayasamızda zikredilen eğitimde fırsat eşitliğinden, din ve vicdan hürriyetinden bahsetme hakkı yoktur. Hangi hukuk sistemi toplumun ihtiyaç ve talepleri ile böyle zıt ve uzak olabilir. Bizler Diyanet-Sen olarak, Danıştay'ı toplumsal Barıştay olarak görmek istiyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com