Diyanet'e içki kıyağı!

Diyanet'e içki kıyağı!
İçkiye kapsamlı yasak Diyanet'e kapsamlı ayrıcalık getiriyor.
Kamuoyunda tepkilere neden olan içki yasağı yasanın altından Diyanet Vakfı’na tanınan kapsamlı ayrıcalık çıktı. Buna göre, kamu gelirlerinden milyonlarca lira Diyanet Vakfı’na aktarılacak. Böylece AKP’nin 2004 yılında çıkardığı 5072 sayılı yasaya ‘Diyanet istisnası’ getirilecek.
 
Bir grup AKP milletvekilinin 10 Mayıs günü TBMM Başkanlığı’na verdikleri torba yasa teklifi, içki yasağını yaygınlaştırması yönüyle çokça tartışıldı. Oysa teklifte büyük bir sürpriz var: Diyanet Vakfı’na, kamu geliri tahsil etme ve kullanma yetkisi tanınıyor.
 
soL’dan Kadir Sev’in haberine göre, Teklifin 9. maddesiyle, Hazine ya da kamu mülkiyetindeki taşınmazların üzerindeki cami ve mescitlerin ticari faaliyetlerde kullandırılması öngörülen bölümlerinin, Diyanet İşleri Başkanlığınca işletilmesinin yolu açılıyor. Başkanlık, isterse kendisi işletecek ve gelirleri toplayacak, isterse Diyanet Vakfı’na devrederek bu yetkiyi Vakfa kullandırtacak. İşletilecek yerleri belirleme yetkisi ise hiçbir ilke ve kural belirlenmeksizin Diyanet İşleri Başkanlığı’na bırakılıyor.
 
Yürürlükteki yasalar, kamu kurumlarına tahsisli yerleri kiralama ve gelirlerini tahsil etme yetkisini Maliye Bakanlığı’na tanıyor. Taşınmazları kiralamak isteyenler, İl Defterdarlıklarına başvuruyorlar. Kira gelirlerini Maliye Bakanlığı tahsil ediyor.
 
Teklif yasalaşırsa, istekliler Diyanet İşleri Başkanlığına başvuracaklar, kira bedellerini de Başkanlığa ya da Vakfa ödeyecekler. Böylelikle hazinenin milyonlarca lirası Diyanet Vakfı’na aktarılmış olacak.
 
AKP İktidarı 2004 yılında çıkardığı 5072 sayılı Yasayla, kamu kurumlarından Dernek ve Vakıflara kaynak aktarılmasını yasaklamıştı. Öylesine ki; kamu kurum ve kuruluşlarla ilgili vakıflar ve bunların sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketler, kamu kurumlarının ihalelerine bile katılamıyorlar.
 
Teklif yasalaştığında Diyanet Vakfı, yalnızca bu yasa kapsamı dışına çıkarılmış olmayacak ayrıca bugüne değin hiçbir vakfa tanınmayan olanaklara da kavuşacak. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com