Diyanet'ten 'internetten müzik indirme' açıklaması

Diyanet'ten 'internetten müzik indirme' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı’na sorulan “İnternetten müzik indirmek caiz mi” üzerine Din işleri Yüksek kurulu internetten indirilen ürünler hakkında açıklama yaptı.
Diyanet  “İnternetten müzik indirmek caiz mi” sorusu üzerine internetten indirilen her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünlerin "ilgili kişilerin izni olmadan" elde edip kullanmanın caiz olmadığını açıkladı. 
 
Din İşleri Yüksek Kurulu : "Sanal alemden, ürün sahibinin izni olmadan indirme işleminin kul hakkı ihlalidir"dedi. Ayrıca Yüksek Kurulu  "Bu sorumluluk ise söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam, emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de 'İnsan için ancak çalıştığı vardır' (Necm, 53/39) buyurulur. Hz. Peygamber de (sas) emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde 'Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi' (Buhari, Büyu’, 15)"
 
Din İşleri Yüksek Kurulu ayrıca açıklamasında "Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmakta, bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir." diye ekledi. (UGE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com