Diyanet’ten skandal anket!

Diyanet’ten skandal anket!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın TÜİK'e sipariş ettiği ankette ilginç sorulara yer verildi. Ankete katılmak istemeyenlere ise para cezası uygulandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye İstatistik Kurumu’na sipariş ettiği anket kafaları karıştırdı. Ne için hazırlandığı ve amacı belli olmayan ankette kişilerin inançları ve dini eğilimleri sorgulanırken, ilginç sorulara yer veriliyor.
 
“KÖPEK GİREN EVE MELEK GİRER Mİ?”
 
Sözcü'nün haberine göre, “Hangi dine mensupsunuz, hangi mezhebe göre amel edersiniz?” gibi sorularla başlayan ankette, “Ne zaman dua edersiniz? Loto oynar mısınız? Misafirlikte kadınlar ve erkekler ayrı mı oturursunuz? Hangi namazlara hangi sıklıkla gidersiniz? Sarhoş olmayacak kadar içki içmek sizce günah mıdır? Faizli kredi çeker misiniz? Küçük yalanlar söyler misiniz? Evlenmeden önce flört eder misiniz? Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz? Dini grup ve cemaatler yararlı mıdır? Türbeye gider misiniz? Sizce köpek olan eve melek girer mi? gibi sorular yer alıyor.
 
YANIT VERMEK ZORUNLU
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 70 soruluk anketi ile TÜİK’e bağlı anketörler evlerin kapılarını çalmaya başladı. Soruları gören denekler neye uğradığını şaşırırken, TÜİK anketlerine yanıt vermeyen kişilere para cezası uygulanıyor.
 
TEPKİ ALMIŞTI AMA…
 
Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz ay da TÜİK tarafından adres sistemi veri tabanı üzerinden yaptırdığı “Vatandaş Memnuniyet Anketi” adı altında vatandaşların dindarlık düzeylerini ölçerek tepki toplamıştı. Ankete toplumun yüzde 9’u “Çok dindar”, yüzde 63’ü “dindar” yüzde 21’lik kesim “Ne dindarım, ne değilim” yanıtını vermişti.
 
DİYANET ANKETİNDEN BAZI SORULAR ŞÖYLE:
 
-Allahın varlığına inanıyor musunuz
-Alevilik, Bektaşilik, Halvetilik, Kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz?
-Dini kimden öğrenirsiniz?
-Aileniz ne kadar dindardır? Hangi dine mensuptur?
-Oruç, hac, zekat, fitre, kurban kesme gibi ibadetlerle ilgili durumunuz nedir?
-Ne sıklıkla dua edersiniz?
-İbadetlerinizin kazasını yapar mısınız?
-Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz?
-Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?
-Laiklik İslamı özgürce yaşamanın teminatı mıdır? (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com