Diyarbakır ve Iğdır'da Olaylar Çıktı!

Diyarbakır ve Iğdır'da Olaylar Çıktı!
Diyarbakır ve Iğdır'da 12 teröristin öldürülmesini protesto etmek için oturma eylemi başlatan BDP'liler, polise taş atınca olaylar çıktı!

Şırnak'ın Uludere ilçesinde öldürülen 12 teröristin ardından başlayan olaylar, Diyarbakır sokaklarını savaş alanına çevirdi.

Irak'tan getirilen 3 PKK'lının cenazesi Yemişli Köyü yakınlarında askerler tarafından, otopsi için alındı. 

Iğdır'da ise 12 teröristin öldürülmesi nedeniyle protesto yürüyüşü düzenledi. Gruptan bazılrı Iğdır AK Parti Kadın Kolları merkezini taşladı.

Teröristlerin öldürülmesini protesto eden Barış ve Demokrasi Partisi üyeleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde birçok ilde olay çıkardı. BDP tarafından desteklenen bağımsız milletvekili adaylarının PKK'lıların öldürülmesinin ardından bölgede 3 gün yas ilan etmesiyle Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde kepenkler açılmadı. 

OTURMA EYLEMİ BAŞLATTILAR

Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde toplanan kalabalık BDP'li grup, Şırnak'ın Uludere ilçesinde öldürülen 12 PKK'lı için oturma eylemi başlattı. Caddeyi trafiğe kapatarak
oturma eylemi yapan kalabalık grup içinde bulunan yüzleri maskeliler ise çevrede güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taşlarla saldırdı.

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi ağırlıklı olmak üzere bir çok ilçe ve mahallede toplanan kalabalık gruplar, güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Bağlar ilçesi Medine Bulvarı üzerinde toplanan kalabalık gruplar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü karşısında bulunan cadde ve sokaklara barikatlar kurup, ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Kalabalık içinde bulunan yüzleri maskeli gruplar, Emniyet Müdürlüğü önünde güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerine taşlarla saldırdı.

1.20110516153209.jpg

Olayların yoğun olarak çıkabileceği önemli noktalarda konuşlandırılan çevik kuvvet polisleri taş, havai fişek ve molotof kokteylleri ile saldıran gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı ile müdahale edilen gruplar ara sokaklara kaçarken, bir süre sonra yeniden toplanıp polis ekiplerini taşlamaya başlıyor.

Şehir merkezinin muhtelif yerlerinde toplanan gruplar, trafiğe kapattıkları yollarda lastik yakarak sloganlar atıyor. Yer yer polis ekiplerinin müdahale ettiği olayların yaşandığı bölgelerdeki cadde ve sokaklar adeta savaş alanını anımsatıyor.

HELİKOPTERLİ TAKİP

Diyarbakır'ın bir çok noktasında toplanan grupların eylemleri Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir helikopterle havadan takip ediliyor. Grupların hareketlerini takip eden helikopter, olaylara müdahale etmek üzere hazır bekleyen polis ekiplerini telsizlerle uyarıyor. Helikopterin verdiği güzergahlarda önlem alan polis ekipleri, izinsiz gösteri yapanlara müdahale ederek dağıtmaya çalışıyor.

SINIRDA GERGİNİK

sss.20110516160613.jpgÖte yandan, Uludere'nin Yemişli Köyü Bilican Tepesi Mevkii'nden Irak'a geçenler aldıkları 3 PKK'lının cenazesini Türkiye tarafına getirdi.

Bağımsız milletvekili adayları Gülten Kışanak, Hasip Kaplan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda BDP'linin bulunduğu konvoy cenazeleri araçlara alarak Yemişli Köyü'ne doğru hareket etti. Yemişli Köyü yakınlarında konvoyun önünü kesen askerler, BDP'lilerden otopsi yapılması için teröristlerin cenazelerini aldı.

Bu arada askerler, izinsiz olarak Irak topraklarına girerek cenazeleri alanlardan bazı kişileri gözaltına aldı. Bazı BDP'liler ise gözaltına alınmamak için askeri kontrol naktasında kaçtıkları görüldü.

IĞDIR'DA EYLEM

Iğdır'da BDP'li bir grup, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 12 teröristin etkisiz hale getirilmesi nedeniyle protesto yürüyüşü düzenledi. BDP'nin desteklediği Iğdır bağımsız milletvekili adayı Pervin Buldan ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk'ın da aralarında bulunduğu bir grup BDP'li, Karakuyu Sokak'ta bulunan BDP İl Başkanlığı binası önünden 7 Kasım Mahallesi'ne doğru yürümek istedi. Çevik kuvvet ekipleri, Kazım Karabekir Caddesi girişinde grubun geçişine izin vermedi.

Iğdır Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Kaan Tekne, gruba yönelik yaptığı konuşmada, yürüyüşün izinsiz olduğunu belirterek, izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine polis barikatı önüne kadar gelen grup, burada oturma eylemi yaptı.

Milletvekili adayı Buldan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak'taki operasyonda öldürülen 12 terörist için BDP binasının önünden 7 Kasım Mahallesi'ne kadar bir yürüyüş düzenlemek istediklerini ancak bunun emniyet güçlerince engellendiğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seslerini duyması gerektiğini belirten Buldan, ''Bizler şunu çok açık ifade ediyoruz ki, bıçak kemiğe dayandı. Kemik kırılmak üzeredir. AKP'nin, Recep Tayyip Erdoğan'ın sesimizi duymasını ve bizi görmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Buldan, Belediye Başkan Vekili Malk ve bir grup partili, meydanda kurulan ''Demokratik Çözüm Çadırı''nda bir süre oturdu.

Bu arada kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından Basın Sokak'ta bulunan AK Parti Iğdır Kadın Kolları binasının camları taşlandı, kaldırımda bulunan bir bisiklet camdan içeri atıldı.

Olayın hemen ardından güvenlik güçlerinin çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com