Diyarbakır ve İzmir’de PKK operasyonu: 7 kişi tutuklandı

Diyarbakır ve İzmir’de PKK operasyonu: 7 kişi tutuklandı
Diyarbakır ve İzmir polisinin ortak yürüttüğü operasyon kapsamında, terör örgütü PKK'nın üniversitede gençlik yapılanmasına bağlı eylem komiteleri oluşturan ve örgütün dağ kadrosuna eleman kazandıran 20 şüpheliyi gözaltına alındı

Diyarbakır ve İzmir polisinin ortak yürüttüğü operasyon kapsamında, terör örgütü PKK'nın üniversitede gençlik yapılanmasına bağlı eylem komiteleri oluşturan ve örgütün dağ kadrosuna eleman kazandıran 20 şüpheliyi gözaltına alındı. Sorgularının ardından Diyarbakır'da Adliye'ye sevk edilen 13 şüpheliden 7'si tutuklandı. Şüphelilerin üzeri ve evlerinde yapılan aramalarda, sim ve hafıza kartları ile çok sayıda örgütsel döküman bulundu.

Diyarbakır Valiliği, 2 Mart günü, Diyarbakır ve İzmir Emniyet müdürlüklerine bağlı İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube ekiplerince ortaklaşa olarak bölücü terör örgütü adına faaliyette bulunan öğrenci gençlik yapılanmasına yönelik operasyon yapıldığını açıkladı. Açıklamada, öğrenci gençlik yapılanmasına bağlı eylem komiteleri oluşturarak, terör örgütünün kırsal alanında bulunan kamplarına eleman sağladıkları, muhtelif tarihlerde el yapısı parça ve basınç etkili bomba koydukları, korsan gösteri düzenleyerek, molotof kokteylli saldırı eylemi, bildiri dağıtma ve pankart asma eylemlerinde bulundukları tespit edilen ve aralarında sorumlu düzeyde faaliyet gösteren 20 şüphelinin gözaltına alındığı belitildi.

KCK/TM tutuklularının yargılandığı davaların görüldüğü günlerde yasadışı gösterilere katılan bu kişilerin, örgütün belirlediği günlerde yasadışı eylemler düzenledikleri, bildiri dağıttıkları, el yapısı parça ve basınç etkili bomba koydukları, korsan gösteri düzenleyerek molotof kokteylli saldırı düzenledikleri belirtildi.

Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÜÖÖ-DER) bürosunda yakalanan kişilerle İzmir'de yakalanan 2 şüphelinin üzerinde ve evlerinde yapılan aramalarda, örgütsel şifreler, çok sayıda örgütsel doküman, pankartlar, dövizler, posterler ve afişler, yasak yayınlar, cep telefonları, sim kartlar, hafıza kartları, flaş bellekler ele geçirildi.

Söz konusu kişilerin yapılan sorgulamalarından sonra faili meçhul kalan 13 olayın aydılatıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Kanunsuz eylemlerini DÜÖÖ-DER (Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği) çatısı altında devam ettirdikleri, bu şahısların illegal faaliyetlerini perdelemek amacıyla derneği araç olarak kullandıkları, DÜÖÖ-DER'de yapılan aramalarda ele geçirilen pankart, afiş, döviz, poster, doküman ve yasak yayınlardan, derneğe üye olan öğrencilerin örgütsel amaçlı çeşitli eğitim çalışmalarına tabi tutuldular. Özellikle üniversiteye yeni kayıt yaptıran başta bölge insanı olmak üzere çeşitli illerden gelen maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yardım bahanesiyle yaklaşılarak bölücü örgüt propagandası yapıldığı, bu öğrencilerin örgütsel bilince ulaşmalarından sonra üniversite kampüsünde ve il merkezinde meydana gelen çeşitli kanunsuz eylemlere katılımlarının sağlandığı, ilerleyen süreçte PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanına katılmaya teşvik edici propagandaların yapıldığı, bu propagandalardan etkilenen genç yaştaki öğrencilerin ailevi sorunları, maddi imkansızlıkları, dışlanmaları bahane edilerek örgüt adına silahlı olarak faaliyet göstermek üzere kırsal alana gönderildikleri belirlenmişti."

Türkiye genelindeki örgütsel yıpalanmada faaliyet yürüten kişilerle, kuryeler ve şifreli notlarla haberleştiklerinin de tespit edildiği kaydedilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Türkiye genelindeki örgütsel yapılanmada faaliyet yürüten şahıslarla kuryeler ve şifreli notlarla haberleştikleri, çeşitli illerimize örgütsel faaliyet yürütmesi amacıyla sorumlu düzeyde görevlendirmeler yaptıkları tespit edilmiştir. Ayrıca; çeşitli tarihlerde ilimizde meydana gelen basın açıklaması, kanunsuz yürüyüş ve ölen bölücü örgüt mensuplarının cenazelerini sahiplenmek amacıyla gerçekleştirilen yasadışı eylemlere katılarak, güvenlik kuvvetlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, vatandaşlara ait iş yerlerine ve araçlarına yönelik taşlı saldırı eylemi gerçekleştirdikleri, ikamet ettikleri evlerde bomba hazırladıkları tespit edilmiştir. İlimiz adli makamlarına sevk edilen 13 şüpheliden 7'si tutuklanmıştır. Diğer şahıslar hakkında adli soruşturma devam etmektedir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com