Diyarbakır'da Dil Yürüyüşü

Diyarbakır'da Dil Yürüyüşü
İkinci kez okulları boykot etme kararı alan Kürt Dil ve Eğitim Hareketi Diyarbakır'da yürüyüş düzenlendi.

Dünya dil günü nedeniyle 22 Şubat günü Güneydoğu'da ikinci kez okulları boykot etme kararı alan Kürt Dil ve Eğitim Hareketi Diyarbakır'da yürüyüş düzenlendi. BDP ve HAK-PAR gibi siyasi partilerin de destek verdiği yürüyüş Büyükşehir Belediyesi Konuk Evi önünde başladı. BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin de yeraldığı yürüyüşe yaklaşık bin kişi katıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte elerine Kürtçe pankart açan protestocular sık sık PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde son bulan yürüyüş sonrası basın açıklaması yapıldı. Burada toplanan kalabalığa Kürtçe seslenen BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, "Bir ülkede demokrasinin gelebilmesi için dil özgürlüğü olması gerekiyor. Kürtçe serbest kalmış olsaydı 30 yıldır süren çatışma olmazdı, olmuş olsa bile küçük çapta olur ve önüne geçilmiş olacaktı" diye konuştu.

Kürt Dil ve Eğitim Hareketi, 2010-2011 eğitim öğretim yılı öncesi okullar bir hafta boykot edilme kararı alınmış, ancak öğrenciler boykota uymamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com