Diyarbakır'da "Diplomasi" konferansı

Diyarbakır'da Diplomasi konferansı
BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kışanak:''Kürt halkı, tarihin derinliklerinde yatan gücüyle yeniden küllerinden doğarak tarih sahnesine çıktı''

BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, ''Kürt halkı, tarihin derinliklerinde yatan gücüyle yeniden küllerinden doğarak tarih sahnesine çıktı'' dedi.

Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından Sümerpark Resepsiyon Salonunda düzenlenen "Diplomasi" konferansında yaptığı konuşmada, mücadelelerinde diplomasinin her zaman önemli bir yere sahip olduğunu, arkadaşlarının fedakarca diplomasi ve dış ilişkiler faaliyeti yürüttüğünü belirtti.

Bu alanda yürüttükleri çalışmaların büyük ve etkili olduğunu kaydeden Kışanak, "Kürt halkı, tarihin derinliklerinde yatan gücüyle yeniden küllerinden doğarak tarih sahnesine çıktı. Geldiğimiz aşamada hepimiz çok iyi biliyoruz ki tüm Ortadoğu'da bütün dengeler sarsıldı. Şimdi yeninin kurulma aşamasındayız. Kürt halkı da yeniden dengelerin oluşacağı çalkantılı bu dönemde kendi gücünü, imkanlarını seferber ederek onurlu ve özgür bir yaşama doğru yolculuk başlatmak istiyor'' diye konuştu.

Yeni bir sentez oluşacaksa bu sentezi Kürt halkının sağlayacağını savunan Kışanak, Ortadoğu'da bir egemenlik iddiasının bulunduğunu bildirdi.

Kışanak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Artık egemenliklerin giderek aşıldığı, halkların giderek özgürlük arayış içerisinde olduğu bir yüzyıl önümüzdeyken egemenlik iddiasıyla bunu buluşturmak asla mümkün olmayacaktı. Bu nedenle Türkiye, bu şansını son olarak Suriye'de yaşanan gelişmelerde bir kez daha denedi, zorladı. Bu yaklaşım başarısız ve sonuçsuz kaldı. Diplomasiyle ilgili artık Kürtlerin de birlikte demokratik bir gelecek yaratma hayallerini paylaştığı bir değişim gerekiyor. Artık sadece propaganda ve mağduriyet dili değil, bunun ötesine geçen gelecek vizyonu ve geleceğe dair gerçekleştirilmiş modelleri olan çalışma alanı olarak diplomasi faaliyetlerinin bundan sonra bir sıçratma yaratacağına inanıyorum.''

Konferans, 2 gün sürecek.

Muhabir: GANİ CİHAN ESER
Yayınlayan: Levent Harman

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com