Diyarbakır'da gece eylem var

Diyarbakır'da gece eylem var
BDP ile DTK tarafından izinsiz yapılmak istenen miting için belirlenen alana girmeye çalışan gruplara polis müdahale etti.
İstasyon Meydanı'nda yapılması planlanan ancak valilik tarafından izin verilmeyen mitinge katılım için yürüyüşe geçen ve aralarında BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nazmi Gür ve Sabahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup, Ofis Kavşağı'nda polis tarafından durduruldu. Yapılan görüşmenin ardından uyarılara rağmen dağılmayan grup, polise taşlı saldırıda bulundu.
Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında milletvekili Nazmi Gür yere düştü, diğer milletvekilleri de tazyikli su ve biber gazından etkilendi.
BDP İl Başkanlığı binasından miting alanına hareket etmek isteyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin bindiği otobüs de durduruldu. Bunun üzerine partililerle birlikte yürümeye başlayan milletvekilleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatını aşamayan kalabalık burada beklemeye başladı.
Öte yandan, miting alanına girmek için kentin farklı yerlerinde toplanan ve polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruplara, ekipler müdahale etti. Müdahale sırasında 1 polis memuru yaralandı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Miting için il dışından trenle gelen bazı kişiler de Tren Garı civarında gözaltına alındı.
 
Sabaha kadar oturma eylemi
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sümerpark'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün 100'den fazla yaralı, yüzlerce gözaltıya rağmen halkımız sokak sokak direnişi ortaya koymuştur. Biz de bütün seçilmişler olarak belediye başkanları ve teşkilatlarımızla halkımıza yönelik bu tutumu protesto etmek için burada sabahlayarak oturma eylemi yapacağız. Yarın saat 11.00'de İstasyon Meydanı'nda basın açıklaması yaparak bunları protesto ederek oturma eylemini bitireceğiz" dedi.
 
Pervin Buldan yaralandı
 
Bu arada gösterilerde ayağından yaralanan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Buldan'ın tedavisi için İstanbul'a gideceği öğrenildi.
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com