Diyarbakır'da Kepenk Kapatma Tartışması!

Diyarbakır'da Kepenk Kapatma Tartışması!
İşte CHP'nin cevabı...

12 PKK'lının öldürülmesini protesto için başlatılan kepenk kapatma eylemlerinde CHP de bürosunu kapattı. Diyarbakır'daki seçim bürosuna kilit vuran CHP'nin il başkanı, 'Halkın kararına saygılıyız' derken CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, olayla ilgili olarak ''Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır' dedi.

Şırnak Uludere'de 12 PKK'lının öldürülmesinin ardından Güneydoğu'daki birçok ilde esnaf kepenk kapattı, göstericilerle polisle çatıştı

Diyarbakır'daki eylemlerde ise bir ilk yaşandı. Kentteki kepenk kapatma eylemlerine CHP de Yenişehir İlçesi'nde bulunan tek seçim bürosunu kapatarak destek verdi. CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer, seçim bürosunu kapatmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada 'Milletvekili adayımız Salih Sümer ile birlikte eğer halkımız, esnafımız kepenklerini kapatırsa biz de onların bu kararına saygı gösterir ve biz de seçim büromuzu kapatırız diye karar aldık. Halkın kepenk kapatma kararına saygı göstererek biz de seçim büromuzu kapattık' dedi. CHP Diyarbakır Milletvekili adayı Salih Sümer ise seçim bürosunu kapatma kararı ile ilgili konuştu.

TOPLUMA UYARIZ

Sümer şöyle dedi: 'Diyarbakır'da biz de topluma uymak zorundayız. Diyarbakır'da siyaset yapmak istiyoruz. Ne mecburiyetimiz ne de kimseye eyvallahımız var. Ama Diyarbakır'da herkes kapalı olunca, seçim büromuzu da kapattık.'

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'daki CHP seçim bürosunun, "kepenk kapatma eylemi" dolayısıyla kapatılması ile ilgili olarak "Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır" dedi.

Tanrıkulu, parti genel merkezi girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Partisinin, ölümlerden üzüntü duyduğunu belirten Tanrıkulu, sorunların, barış ve uzlaşı içeresinde çözümünden yana olduklarını söyledi.

CHP'nin seçim bildirgesiyle Türkiye'nin bu temel sorununa en somut öneriler getiren bir siyasal çizgiye ve bildirgeye sahip olduğunu savunan Tanrıkulu, "Biz, öncelikle Türkiye'de hiçbir yurttaşımızın ölümünü istemiyoruz
ve ölümlerin son bulmasını istiyoruz" dedi. Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Bugün gazetelere yansıyan ve bazı gazetelerin de manşete taşıdığı haberden de anlaşılıyor ki anlaşılan AKP, Türkiye'de ölümlerden medet ummakta bu seçimde. AKP, şiddeti tırmandırarak Türkiye'deki milliyetçi oylara oynayarak başka bir seçim hesabı içerisindedir. Ben buradan AKP'yi uyarıyorum: AKP, şiddete son vererek ve şiddetten medet ummayarak bu seçim kampanyasını yürütmek durumundadır. Eğer ölümler bugün bu noktaya gelmişse 9 yıldır iktidar olan AKP'nin bu soruna gerçekçi çözüm getirmemesi dolayısıyladır. Dolayısıyla da AKP'nin bir an önce bu sorunu kutuplaştırmadan ayrıştırmadan çözmesi gerekmektedir ve AKP'nin de seçim bildirgesinde bu sorunla ilgili olarak ne yapmak istediğini de ortaya koyması gerekmektedir.

Diyarbakır'da dün itibarıyla her taraf ama her taraf, neredeyse karakollar bile kepenk indirmiştir. Bütün bankalar, kepenk indirmişti. AKP, ilk önce kendi seçim bürolarının güvenliğini sağlasın, karakolların ve bankaların
güvenliğini sağlasın, yapması gereken budur. Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır. Başka hiçbir şey değildir."

Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ise Diyarbakır'da her yer kapalıyken seçim bürosunun tek başına açık olmasının bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti. Batum, "CHP, PKK için yas tutmaz. Bu, bir amaçla çıkartılmış bir propagandadır" dedi.

Batum, "Dolayısıyla burada söylenenlerin pek önemi olmadığını düşünüyorum. Gerçek şudur: Her taraf kapalı olduğu için seçim bürosunu açmanın da anlamsız olduğunu düşündüğü için o da kapatmıştır. CHP olarak tavrımız, o kadar net ki ve bundan dolayı o kadar büyük sıkıntılar yaşadık ki bu, Türkiye'de bir genel bir yanlış yönlendirme propagandasının bir sonucu diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com