Diyarbakır'da leopar saldırısı

Diyarbakır'da leopar saldırısı
Bir leopar çobana saldırınca kuzeni hayvanı vurdu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyünde sürüsünü otlatmaya çıkan çobana vahşi bir leopar saldırdı. Çobanı parçalamaya çalışan leopar'ı gencin kuzeni tüfekle vurdu.

Vurularak ölen hayvanın neslinin tükendiği sanılan Anadolu Leoparı olabileceği söylenirken Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, "Çok nadide bir tür. Tekrar ortaya çıkması bir mucize" dedi.

Amca çocukları olan Mahmut ve Kasım Kaplan sabah saatlerinde hayvanlarını otlatmaya götürdü. Saat 20:00 sıralarında vahşi bir hayvan Kasım Kaplan'a saldırdı. Kasım Kaplan'ı parçalamaya çalışan hayvanı kuzeni tüfekle vurarak durdurabildi. Vurulan hayvan can verirken el ve ayaklarından yaralanan Kasım Kaplan da hastaneye kaldırıldı. Nesli tükenen bir tür olduğu tahmin edilen leopar için Mili Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri köye gelip bilgi aldı.

Yaralana Kasım Kaplan olayı şöyle anlattı; "Aniden üstüme saldırdı. Kükremesi beni çok korkuttu. Ellerimle müdahale etmeye çalıştım ama beni yere düşürmüştü üstüme çıkmıştı. O sırada amca oğlum Mahmut, tüfekle vurup öldürdü"

Araştırma yapan yetkililerden Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, ’Anadolu Leoparı’nın neslinin tükendiğinin bilindiğini, tekrar ortaya çıkmasının mucize olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Yüzyıllardan beri bu bölgede neslinin tükendiği bilinen Anadolu Leoparı, tekrar ortaya çıkması, beni çok heyecanlandırdı. Hakkari’de olabileceği yönünde duyumlar alıyordum. Ancak Karacadağ dediğimiz Çınar İlçesi’ndeki bölgede ortaya çıkması bir mucize. Karacadağ’da yabani kedi görülmüştü. Farklı yılan ve yırtıcı kuşlar görülmüştü ama Anadolu Leoparı, yaşım itibariyle ne duydum, ne de gördüm. Demek ki Karacadağ Bölgesi, doğal özelliklerini kaybetmemiş. Çok nadide bir tür. Ama bunların tek tük görülmesi bile, soylarının korunması açısından çok önemli." dedi.

Bölge bu olaydan sonra avlanmalar olabileceğini söyleyen Kılıç; "Muhtemelen köylüler bunların yaşadığı yere girdi. Ya da yakınlarda yavruları olabilir. Hem yiyecek bulmak için, hem de köylüler onun bulunduğu mıntıkaya (Teritoryum) girmiş olabilir. Genç ve ergen bir leopar görüntüsüne sahip olduğunu görüyoruz. Yetkililerin hiç zaman kaybetmeden, orayı korumaya alması gerek. Avcılar ve koleksiyoncular gelirse eğer orayı talan ederler." diye konuştu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com