Diyarbakır'da PKK'ya darbe

Diyarbakır'da PKK'ya darbe
MİT istihbaratı verdi, asker PKK'ya operasyon düzenledi.
Diyarbakır'da Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) edinilen bilgi üzerine Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı timlerinin de katıldığı operasyonda eylem hazırlığında olduğu belirtilen yaklaşık 10 PKK'lının oluşturdu 'Dorşin Grubu' olarak bilinen teröristlerin bulunduğu Kulp İlçesi kırsalındaki barınma yerlerine hava destekli operason düzenlendi. Teröristlerle yaşanan çatışmanın ardından grubun barındığı sığınakta kan izleri ile C-4 plastik patlayıcı ve mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.
 
MİT'TEN ALINAN BİLGİLERLE OPERASYON DÜZENLENDİ
 
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak tarafından yapılan yazılı açıklamada, MİT Bölge Başkanlığı'ndan edinilen istibari bilgiler ve insansız hava aracı Heron'un yapmış olduğu tespit sonucu Kulp İlçesi'nin Yaylak Köyü geneyindeki Norşin Tepe yamaçlarında gizlendikleri belirlenen terör örgütü PKK'nın sözde 'Dorşin Grubu'na yönelik Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Timleri, Genelkurmay Özel Kuvvetler Timleri, geçici köy korucularının katılımıyla 'Özel Birlik Operasyonu' icra edildiğini belirtildi.
 
ÇATIŞMA ÇIKTI
 
Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde 14 Haziran günü saat 08.00'de operasyonun başladığını belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Dorşin Tepe yamaçlarında 8-10 kişilik bir terörist grubun yaz kampına yaklaşılması esnasında çatışma yaşanmıştır. Çatışma aralıklarla saat 15.00'e kadar devam etmiştir. Operasyona 7'inci Kolordu Komutanlığı'nca Sikorsky helikopterler ve silahlı 2 Kobra taarruz helikopterleri havadan destek vermiş olup, alan yoğun bir şekilde ateş altına alınmıştır ve saat 16.00 sıralarında terörist kampına girilmiştir. Terörist grubun barınma ve çevre ilçe merkezleri ile karakolları ve vatandaşları hedef almaya yönelik olarak eylem hazırlığı için kullandığı kampta teröristlere ait yoğun kan izleri, patlayıcı maddeler, eylem planları ile çok sayıda yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir. İcra edilen operasyon ile Bölücü Terör Örgütü KCK/PKK'nın Kulp bölgesi Dorşin Grubu'na ait barınak tamamen imha edilmiş ve gruba ağır bir darbe vurulmuştur."
 
C-4 PATLAYICI BULUNDU
 
Açıklamada, operasyonda, PKK'nın Kulp bölgesindeki 'Dorşin' grubuna ait barınağın tamamen imha edildiği ve gruba ağır darbe vurulduğu belirtildi. Sığınak içerisinde 250 gram C-4 plastik patlaycı, 1 plastik fünye, 1 kriptosuz el telsizi, 3 akü, 26 adet 1,5 voltluk pil, 6 adet 3 voltluk pil, 50 metre kablo, 1 patlayıcı düzenek aktarıcısı, 1 silah temizleme yağı (200 gramlık), 2 el bombası kılıfı, 8 dolu kalaşnikof fişeği, 8 çadır, 8 med yatak, örgütsel doküman, çok miktarda teröristlere ait not defteri, muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi.
 
Söz konusu olayın adli makamlara bildirildiği ve adli tahkikatın başlandığı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com