Diyarbakır'da polis havaya uyarı ateşi açtı

Diyarbakır'da polis havaya uyarı ateşi açtı
BDP'nin,21 Mart'ta kutlanması gereken nevruzu Diyarbakır Valiliği'nin izin vermemesine karşın bu pazar kutlama ısrarı nedeniyle Diyarbakır güne gergin başladı.

Kentin çeşitli mahallelerinden nevruz alanına gitmek isteyenlere güvenlik güçleri anında müdahale edince yer yer olay çıktı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dün "Halk nevruzu kutlayacak, güvenlik güçleri karakollardan çıkmasın" açıklaması yaparak halkı bu sabah nevruz alanında toplanmaya çağırması üzerine polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Sabah erken saatlerden itibaren nevruz alanına gitmek için çeşitli semtlerde toplanan gruplara, geceden itibaren geniş önlem alan güvenlik güçleri izin vermedi. Güvenlik güçlerinin dağılmaları yönündeki uyarılarına rağmen nevruz alanına gitmekte ısrar eden guruplar buna uymayınca yer yer arbede çıktı. Çevik kuvvet ekipleri kentin tüm stratejik noktalarını tutarken, polis helikopterleri de sürekli havadan denetim yaptı.

Kentin çeşitli semtlerinde toplanan gruplarla polis arasında gerginlik sürerken BDP milletvekilleri ve belediye başkanları parti binasına geldi. BDP Diyarbakır il binası önünde toplanan yaklaşık 1500 kişi, kente yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki nevruz alanına gideceklerini söyleyerek beklemeye başladı.

Polis, kentte ve nevruz alanında sıkı önlemlerini sürdürürken, BDP yöneticileri ile güvenlik güçleri arasında nevruz kutlamasına izin verilmesi için görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

POLİS HAVAYA UYARI ATEŞİ AÇTI

BDP il binasında toplanan milletvekilleri ve partili belediye başkanları, parti otobüsüyle nevruz alanına gitmek istedi. Parti otobüsünün arkasında yürümek isteyen yaklaşık 1500 kişilik gruba, polis izin vermedi. Dağılmaları için yapılan uyarılara rağmen yürümekte ısrarlı olan gruba polis basınçlı su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Grupta bulunanlar da polise, taşlarla karşılık vermesi üzerine arbede çıktı.

Milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu parti otobüsü, BDP binası önünden ayrılarak Bağlar İlçesi'ne doğru hareket etti. Otobüs, nevruz alanı yakınında polis tarafından durduruldu. BDP milletvekilleri ve partililer otobüsten inerek nevruz alanına yürüyerek gitti.

ARAÇTA UZUN NAMLULU SİLAH BULUNDU

Güvenlik güçlerinin, Şanlıurfa Yolu'ndaki nevruz alanına giden tüm yollarda önlem almasına karşın kentin çeşitli semtlerinden gelerek toplanan gruplar alana girmek istedi. Nevruz alanı yakınında bir GSM şirketine ait araç, göstericiler tarafından ateşe verildi.

İtfaiye müdahale edip yangını söndürdü. Nevruz alanı yakınındaki bir arama noktasında durdurulan araçta sayını açıklanmayan uzun namlulu silahlar bulundu.

POLİS HAVAYA UYARI ATEŞİ AÇTI

Nevruz alanı yakınındaki Hal Kavşağı'nda toplanan 200 kişilik grup polise taşlarla saldırdı. Gruba engel olmak isteyen polis, polis basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale etti ve havaya uyarı ateşi açtı. Göstericilerle polisler arasında nevruz alanı yakınında ve kentin çeşitli yerlerinde çıkan olaylarla ortalık savaş alanına döndü. Olaylar sırasında kolu kırılan Çevik Kuvvet'te görevli bir polis memuru ile göstericilerin attığı taşlardan birinin başına isabet ettiği bir kişi ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Polis helikopteri sürekli kent üzerinde uçarak grupların toplandığı noktaları merkeze bildirdi ve ekipler o bölgelere sevk edildi.

NEVRUZ ALANINDA KUTLAMA

Güvenlik güçlerinin saat 11.00'e kadar kimseyi sokmadığı nevruz alanına daha sonra bazı gruplar girmeye başladı. Alanda toplananların sayısı saatler ilerledikçe daha da arttı.

Polisler saat 12.00'den itibaren nevruz alanı çevresindeki güvenlik önlemlerini kaldırdı.

Diyarbakır Valiliği'nin izin vermemesine rağmen öğle saatlerinden itibaren alanda toplanan binlerce kişi nevruz kutlaması yaptı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com