Diyarbakır'daki cinayet davasında karar

Diyarbakır'daki cinayet davasında karar
Diyarbakır'da "farklı cinsel eğilimleri" olduğu iddiasıyla babası ve iki amcası tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Roşin Ç. ile ilgili davanın karar duruşmasında, maktulün babası ağırlaştırmış müebbet, amcaları ise müebbet hapisle cezalandırıldı

Diyarbakır'da "farklı cinsel eğilimleri" olduğu iddiasıyla babası ve iki amcası tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Roşin Ç. ile ilgili davada, maktulün babasının ağırlaştırılmış müebbet, amcalarının ise müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, maktul Roşin Ç'nin annesi Gülten Ç. ile tutuklu yargılanan babası M.Ç, amcaları M.A.Ç ve Ş.Ç. hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Ceren Kadın Derneği'nin davaya müdahil olma talebinin, kişilerin "suçtan doğrudan zarar görmedikleri" gerekçesiyle reddine karar verdi. Bu nedenle söz konusu derneklerin temsilcileri, duruşma salonundan çıkarıldı.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Duruşma sırasında ağlayan anne Gülten Ç, söz alarak, "Hangi baba ve anne çocuğunu yatağında göremeyince aramaya kalkmaz" dedi.

Gülten Ç, şunları söyledi:

"Eşim ve kayınbiraderlerim asla çocuğumu öldürmek istemedi. Tek kurşunla, 3 kişinin 1 kişiyi öldürmesi imkansızdır. Eşim olayın yaşandığı gün sabaha doğru eve geldiğinde konuşamıyordu. Evlatlarım üzerine yemin ediyorum, olay kaza sonucu yaşanmıştır. Bu nedenle mağduruz. Onlardan şikayetçi değilim. Kararınızı mahkeme başkanı değil de bir baba olarak düşünerek verin."

Maktul Roşin Ç'nin babası M.Ç. ise çocuğunun evden sürekli kaçtığını ve kötü işlere bulaşmaması için bulmak için çabaladığını söyledi.

Sanık M.Ç, üzerinde bulunan Kur'an-ı Kerim'i çıkartıp yemin ederek, "Çocuğum sürekli evden kaçıp günlerce gelmiyordu. Mağdur olarak sürekli kendisini arıyordum. Bu yönde eğilimlerinin olduğunu bilseydim kendisini psikiyatriye götürürdüm ama saldırgan tavırları bulunuyordu. Olay gecesi çocuğum araçta bana saldırdı. Hatta boynunda benim tırnak izlerim bile bulunuyordu. Boğuşurken korkutmak amacıyla ruhsatlı silahımı çıkardım ancak silah ateş aldı. Hangi baba çocuğunu bilerek öldürmek ister. Ölüm olayı, kazayla yaşandı. Kardeşlerimin olayla hiçbir ilgisi bulunmuyor" diye konuştu.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıklamak için duruşmaya ara verdi. Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, maktulün babası M.Ç'nin "üst veya alt soydan birine karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, amcaları M.A.Ç ve Ş.Ç'nin ise "kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, ayrıca sanık Ş.Ç'nin "ruhsatsız silah taşımak" suçundan 2 yıl hapis ve 60 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: Ahmet Ekici

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com