Diyarbakırlı Ceylan'nın Ağıdı Film Oldu!

Diyarbakırlı Ceylan'nın Ağıdı Film Oldu!
Hayvan otlatmaya giderken bir bombaatar mühimmatının patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'dan geriye kalan acı, film oldu.

Önkol'un anne ve babasının da rol aldığı Şare (Ağıt) adlı film Zazaca çekildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Şenlikköy'de bir bombaatar mühimmatının patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan'ın ölümünün üzerinden yaklaşık bir buçuk sene geçti. Soruşturmada bir arpa boyu ilerleme kaydedilemedi; ne bombayı atanlar bulundu ne de sorumlular cezalandırıldı. 12 yaşındaki Ceylan'ın paramparça olan bedenini eteğinde biriktiren acılı annenin ağıdı ise kısa metrajlı bir film oldu.

BAŞROLÜ ARKADAŞI OYNUYOR

Ceylan'ın hatırasını yaşatmak isteyen bir grup sanatsever, 'Ceylan'ın ardından kalan acıyı' film haline getirdi. Kısa metraj olarak 12 dakika 50 saniye çekilen filmde Ceylan'ın annesi, babası ve yakın akrabaları ile köy sakinleri rol aldı.

Türkçe altyazılı olan filmin dili köylülerin konuştuğu Kürtçe'nin Zazaca lehçesi. Suat Eroğlu'nun yapımcılığını üstlendiği filmi, Müjde Arslan ve İrfan Taşkın yönetti. Başrol oyuncusu ise Ceylan'ın arkadaşı ve akrabası olan Sozda Önkol. Ayrıca Ceylan'ın annesi Saliha ile babası Raif Önkol da filmin oyuncuları arasında. Filmin adı ise anne Saliha Önkol'un yaktığı ağıtlardan esinlenerek, ağıt anlamına gelen 'Şare'.

Senaryo da köylüler ve ailenin katkılarıyla ortaklaşa hazırlanmış. Yönetmen Müjde Arslan, Ceylan'ın azalttıklarını anlatmak için bu filmi yaptıklarını söyledi.

BOŞLUKTA KALAN TOP

Aynı köyde yaşayan başka bir kız çocuğu üzerinden hikayeyi anlattıklarını ifade eden Arslan şöyle devam etti:

"Ceylan'ın akrabalarının yaşamından bir kesit aldık. Sozdar adındaki kız çocuğu aynı Ceylan gibi çobanlara yemek götürüyor. Köylüler 'Ceylan'ın başına gelenleri unutma!', 'Asker görürsen kaçma!' 'Yerde bomba görürsen dokunma!' gibi uyarılarda bulunuyor. Köydeki korkunun devam ettiğini görüyoruz. En önemli kısım, Ceylan'ın annesinin yaktığı ağıt. Saliha ana, 'pepuk kuşu efsanesi'ni anlatıyor. Köydeki matem, yakılan ağıtlar filmin önemli kısmını da kaplıyor. Bomba patlamıyor ve ölüm yok. Çocuklar, Ceylan'ın ardından dahi tabii ki oyunlarına devam ediyor. Ama yokluğu oyunlarında hissediyor. İstop oynadıkları sırada 'Ceylan' diyerek havaya atılan top boşlukta gidiyor. Topu yakalayan kimse olmuyor."

ÖĞRENCİLER HARÇLIKLARINI VERDİ

Şare filminin yapımcısı Suat Eroğlu, mütevazı bir bütçe ile çalıştıklarını söyledi. Filmin hikayesini anlattıklarında çok sayıda kişinin kendilerine yardım ettiğini söyleyen Eroğlu, "Hatta, bazı öğrenci arkadaşlar cep harçlıklarını verdi. Galayı ailenin de katılımıyla Diyarbakır'da yapacağız. Bu filmi yapan ve gönül verenler olarak bir daha Ceylanların ölmemesi, Saliha anaların ağıt yakmaması ve her ne olursa olsun hiçbir şeyin bedelinin çocuklara ödetilmemesini istiyoruz" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com