Diyenet'ten skandal fişleme!

Diyenet'ten skandal fişleme!
Diyanet İşleri Başkanlığı TÜİK anlaşarak insanları fişlemeye başlıyor!
AKP hükümeti boyunca bir sürü fişleme skandalı gündeme geldi. Hatta bazı fişlemelerde MİT2in aktif rol aldığı haberleri medyada geniş yer almıştı. Fişleme skandallarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer fişleyen ne MİT, ne de İçişleri Bakanlığı. Bu sefer fişleyen Başbakamlık Diyanet İşleri Başkanlığı. Hatta Diyanet işi bir adım ileriye taşıyarak fişleme işini Türkiye İstatistik Kurumu' na (TÜİK) yaptırıyor.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK )Samsun halkını fişlemek için protokol imzasını da attı. Amaç Samsun'da yaşayan insanların inanç ve dini eğilimlerinin belirlenmek.
 
 
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından hane halkına hitaben Samsun Bölge Müdürü imzasıyla yazılan yazıda; Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) arasında imzalanan protokol uyarınca "Türkiye’de Dini Hayata İlişkin Araştırma Yapılması" amacıyla araştırma yapılacağı ifade edilerek, bu anlamda yapılacak ankete sağlıklı ve doğru cevaplar verilmesini istedi. Anket hane halkının inançlarını sorgulayarak, dini eğilimlerinin belirlenmesini amaçlıyor.
 
Ankette yer alan sorulardan bazıları şöyle:
 
Hangi dine mensupsunuz?
 
Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?
 
Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?
 
Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız?
 
Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?
 
Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz?
 
Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır?
 
ANAYASAYI İHLAL EDİYORLAR!
 
Olayı ortaya çıkaran KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, anket sorularının en fazla 2 gün ailede kalmasına izin verildiğini, gizlilik içinde hareket edildiğine dikkat çekerek, elde edilen bu soruların kendilerine aileler tarafından iletildiğini söyledi.
 
Erdoğan yaptığı açıklamada "Anayasamızın 15. Maddesinin ikinci fıkrasına göre , “savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde bile, kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz “ hükmü açıktır. TÜİK ‘in anketine cevap vermeyenlerin idari para cezasıyla karşı karşıya olması göz önünde bulundurulduğunda, anketi cevaplama zorunluluğu gündeme geleceğinden, bu anlamda TÜİK ve Diyanet İşleri Başkanlığı halkın inançlarını sorguladıkları bu anketi yaparak Anayasayı çiğnemektedirler" dedi.
 
Diyanet işlerini uyaran Erdoğan şunları söyledi: "Yapılan bu anket halkı huzursuz ederek, adeta insanları inançları üzerinden fişlemeye dönük ve her şeyden önemlisi Anayasaya aykırı bir çalışmadır. Bu nedenle bu anketin hemen sonlandırılması ve şu ana kadar yapılmış anketlerin ise kurulacak bağımsız bir komisyon eliyle imha edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu çalışmayı düzenleyenler hakkında da devletin kurumlarının yasal işlem başlatması gerekmektedir." (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com