Diyet içeceklerde diyabet riski

Diyet içeceklerde diyabet riski
Araştırmaya göre diyet gazozlu içecekler diyabet riskini büyük oranda artırıyor.

66 bin kadının üzerinde yapılan araştırmada yapay tatlandırıcıların diyabet riskini artırdığı belirtildi.
 
American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmada haftada 2.8 bardak diyet içeceklerden tüketenlerle 1.6 bardak normal içecekleri içenler karşılaştırıldı. Daha önceki çalışmalarda normal gazozlu içeceklerin diyabet riskini artırdığı belirtilmişti.
 
66 bin orta yaşlı Fransız kadınlara beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorular soruldu. 1993 ile 2007 yılları arasındaki sağlık durumları gözlem altına alındı. Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları'nın yaptığı araştırmada normal, diyet gazozlu ieçecekler ve sadece tatlandırılmamış meyve suları içenlerde diyabet oranı araştırıldı.
 
Gazozlu içecekleri tüketenlerin riskinin meyve sularını tüketenlerden çok fazla olduğu görüldü. Haftada 359 ml herhangi bir gazozlu içeceği tütekenin diyabet olma riski üçte bir oranında artıyor. Bu haftada 600 ml olursa risk iki katına çıkıyor.
 
Diyet gazozlu içecek tüketenlerin riski ise daha fazla çıktı. Haftada 500 ml diyet gazozlu içecekleri tüketenlerin normal gazozluları tüüketenlere göre riski yüzde 15 daha arttı. Yani haftada 1.5 litre diyet gazozlu tüketenlerin riski yüzde 60 artmış oluyor.
 
Makalede bu artışın temel sebebinin yapay tatlandırıcılar olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü dünyada 347 milyon kişinin diyabet hastası olduğunu belirtiyor. Diyabet hastalarının kalp, göz, damar, böbrek ve sinir sistemleri zaman içinde tahrip oluyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com