Diyetisyenlerden 'sahur' uyarısı

Diyetisyenlerden 'sahur' uyarısı
Uzmanlar, oruc tutanların mutlaka sahura yapmaları gerektiğini, bu durumun da sağlığın korunması acısından oldukca önemli olduğunu söyledi. Uzmanlar, sahurdaysa sut, yoğurt, peynir gibi besinlerden olusan hafif bir kahvaltı yapılmasını önerdi.

Uzmanlar, oruc tutanların mutlaka sahura yapmaları gerektiğini, bu durumun da sağlığın korunması acısından oldukca önemli olduğunu söyledi. Uzmanlar, sahurdaysa sut, yoğurt, peynir gibi besinlerden olusan hafif bir kahvaltı yapılmasını önerdi.
Ramazan Ayı'nin, Türk toplumunda oldukca önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken uzmalar, dini inanisin bir geregi olarak tutulan oruclara bagli olarak, bireylerin günlük yasantilarinda önemli degisiklikler oldugunu anlattı. Uzmanlar, Ramazan Ayı'nda yapılan en onemli beslenme degisiklikleri arasinda oruc tutan kisilerin, gunluk beslenme sekli ve ogun sayisinin degistirilerek, 3 ogun olan gunluk beslenme düzeninin 2 ogune indirilmesinin yaninda ozellikle hamur isleri, tatli, kirmizi et, ekmek, pilav ve makarna tuketimini arttirdigini vurguladi. Oruc tutarken saglikli ve cesitli besin secenekleriyle yeterli ve dengeli beslenmenin saglanmasi gerektigini kaydeden Hisir, Ramazan Ayi'nda bireylerin yas, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine gore gunluk almalari gereken enerji, protein, karbonhidrat, yag, vitamin ve mineral oranlarinin degismedigi ve bu sure zarfinda da sagligin korunmasi acisindan yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli oldugunun unutulmamasini istedi.
Ramazan'ın yemek kulturu acisindan en bilinen ozelliginin; sofradaki cesitlilik ve bolluk oldugunu ifade eden uzmanlar, 'Iftar sofralarinda bir insana yetecek yemegin 2-3 kat fazlasi bulunabilmektedir. Kan sekeri cok dusuk oldugundan kisa surede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapilan en buyuk hatalardan birisi de cok hızlı bir şekilde, cok yüksek miktarda besin tuketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiginde bu sure zarfinda yuksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen gunlerde kilo alımına da zemin hazırlar. Bu nedenle iftar yemegini yavas yavas yiyip yediklerimizi iyi ciğnememiz sindirim sistemimize yardımcı olmamızı sağlayacaktır' dedi.
İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltiliklar veya corba gibi hafif yemeklerle baslanilmasi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, bunun yaninda 10-15 dakika sonra az yağli et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uyarısında bulundu.
Enerji veren ancak kan sekerini dengeli bir bicimde yukselten; beyaz ekmek, pirinç pilavi gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavi, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posali besinlerin tercih edilmesi gerektigini dile getiren Hisir,
'Sahura kalkmadan oruc tutmak zararli mi?' sorusuna da yanit verdi.
Oruc tutanların mutlaka sahura yapmalarının, sağlığın korunmasi noktasinda oldukca önemli oldugunu savunan uzmanlar, sahurdaysa; sut, yogurt, peynir gibi besinlerden olusan hafif bir kahvalti yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyagli yemeklerden olusan bir ogün tercih edilmesi gerektigini soyledi. Uzmanlar, 'Ancak gun icerisinde asiri acikma problemi olanlarin midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasülye, nohut, mercimek, bulgur pilavi gibi yemekleri tüketmesi; asiri yağli, tuzlu ve ağir yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması uygundur' dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com