Dizdar açıkladı : "Yönetim ibra..."

Dizdar açıkladı :  "Yönetim ibra..."
Siyah-beyazlı kulübün yönetimi, Olağan Mali Kongre'de ibra edildi.

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali ve İdari Genel Kurul toplantısında kulüp yönetim kurulu mali bakımdan oy çokluğu ile ibra edilirken, idari yönden yapılan oylamada ise oylar eşit sayıda çıktı.
 
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Anadolu Oditoryumu'nda gerçekleştirilen toplantıda, konuşmaların ardından yönetim kurulunun idari ve mali açıdan ibra oylamasına geçildi. El kaldırma yöntemiyle bölüm bölüm yapılan oylama sonucunda, yönetim kurulunun ibrası önce idari yönden, ardından da mali yönden oylamaya sunuldu.
 
El kaldıranlar sayılarak yapılan oylama sonucunda mali yönden 513 üye ibra edilme, 420 üye ise ibra edilmeme yönünde oy kullanınca, yönetim kurulu mali açıdan oy çokluğuyla ibra edildi.
 
Kongre Divan Başkanı Ali Rıza Dizdar, idari yönden yapılan oylamada ise oyların 356-356 eşit çıktığını açıkladı. Dizdar, önce eşitlik durumunda, yönetimin ibra edilir sayılacağını söyledi. Ancak, daha sonra yapılan görüşmelerde yönetimin eşitlik durumunda ibra edilmiş sayılamayacağı, yarıdan 1 fazla oy alması durumunda ibranın gerçekleşeceği kaydedildi.
 
Dizdar'ın ilk açıklamasının ardından salonda tartışmalar yaşandı. Bazı üyeler duruma itiraz ederken, bazı üyeler ise salondan ayrıldı.
 
BÜTÇE KABUL EDİLMEDİ

Bu sırada kulübün 2012 yılı bütçesi de oylamaya sunuldu. 49 milyon 500 bin liralık 2012 yılı bütçesi ise oy çokluğu ile kabul edilmedi.
 
Eski başkan adaylarından Murat Aksu, Dizdar'dan yanlış anlaşılma olduğu için bütçe oylamasının yeniden yapılmasını talep etti. Ancak tepkiler üzerine bu oylama yeniden yapılmadı.
 
Oylamaların ardından tartışmalar dinmek bilmezken, bazı üyeler sahneye çıkıp durumun ne olacağıyla ilgili bilgi almak istedi. Uzun süren tartışmaların ardından Ali Rıza Dizdar, kongrenin sona erdiğini açıkladı.
 
Bu arada, oylama sırasında kongre üyeleri zaman zaman tezahüratlar yaparken, Kongre Divan Başkanı Ali Rıza Dizdar, ''Enerjinizi maça bırakın'' diye uyarıda bulundu.
 
TOPLANTIDA GERGİNLİK

Bu arada, toplantıda, bir kongre üyesinin yaptığı konuşma sırasında yönetime yönelik söylediği sözler, tartışmalara neden oldu.
 
Kongre üyesi, ''Bu yönetimi kulübün önünden geçirmeyin'' derken, ilk olarak Kongre Divan Başkanı Ali Rıza Dizdar, müdahalede bulunarak, bunun hakaret içerdiğini söyledi. Daha sonra Beşiktaş Kulübü yöneticileri ayağa kalkarak, kongre üyesine tepkilerini dile getirdi. Yönetim kurulu üyesi Ahmet Akpınar, ''Kulübü mü soyduk? İbra etmezsiniz olur. Kulübün önünden geçmesinler ne demek'' diye tepkide bulundu.
 
Tepkiler üzerine yeniden söz alan üye, salondaki bir bölüm kongre üyesi tarafından yuhalanırken, ''Yönetimi kulübün önünden geçirmeyin derken görev anlamında söyledim'' dedi.
 
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli de Ersan isimli üyeye yönelik, ''Ersan sen ne zaman büyüdün de kulübün önünden geçirtmiyorsun bizi. Hiçbir eleştiriye kızmadım ama burada oturanlara böyle söyleyemezsin'' dedi.

DEMİRÖREN'DEN BÜYÜK HİBE

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Yıldırım Demirören, Beşiktaş'tan alacaklarının tamamını hibe ettiğini açıkladı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, "Bir babanın çocuğuna vedası gibi hislerle doluyum" dedi.
 
Yıldırım Demirören, siyah-beyazlı kulübün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'ndeki yıllık olağan idari ve mali genel kurul toplantısının başlamasından yaklaşık 1.5 saat sonra salona gelerek, konuşma yaptı.
 
"Bugün hayatımın en zor konuşmalarından birini yapmak üzere buradayım" diyen Demirören, "Bir babanın çocuğuna vedası gibi hislerle doluyum. 4 sene yönetimde, 8 sene de yüce Beşiktaşımızın başkanlık koltuğunda sizlerle birlikte iyi ve kötü günler geçirdik. Tabii ki hatalarımız oldu ama, ne yapmak istediysek yüce Beşiktaşımızı ve sizleri mutlu etmek için yaptık. Bu süreçte sizleri kırdıysam şimdiden affola" diye konuştu.
 
"BORÇLANMA, RAKİPLERİMİZLE REKABET İÇİN"

2002'de kulübün borcunun 11 milyon dolar civarında olduğunu anlatan Demirören, "Ezeli rakiplerimizin de aynı civardaydı. Bugün de aynı düzeyde, hatta onlarınki biraz daha fazla. Bu da rakiplerimizle rekabet için, sahada başarı için, alınacak kupalar içindi. 2004'ten bu yana ben ve yönetimim 6 şanlı kupa kazandırdık. Basketbolda ilk kez Türkiye Kupası'nı kazandık. Bayan basketbolda Cumhurbaşkanlığı ve şampiyonluk kupaları kazandık, bayan voleybolda Balkan Kupası'nı alıp, bedensel engelli basketbolda iki kez şampiyon olduk. Atletizmde dünya şampiyonu sporcu çıkardık, satrançta, briçte şampiyonluklar kazandık. Bütün kupaları toparlayan namağlup hentbol takımı kurduk. Iverson, Simao, Williams, Guti, Quaresmalarla Beşiktaşımızın adını dünyaya duyurduk. Avrupa'da örneği olmayan Fulya'yı Beşiktaş'a kazandırdık" şeklinde konuştu.
 
STAT MÜJDESİ

Yıldırım Demirören, İnönü Stadı'nın yıkılarak yeniden yapılmasını kapsayan stat projesinin en önem verdiği proje olduğunu da belirterek, "Stat projemizin, uzun uğraşlar sonucunda, Sayın Başbakanımızın verdiği sözle izinleri tamamlanma aşamasına geldi, Beşiktaşımıza hayırlı olsun. Kişiler seçilmek için stat projesinden bahseder, ben veda ederken bunun müjdesini veriyorum" dedi.
 
TARAFTARLARA SESLENDİ

Siyah-beyazlı taraftarlara da seslenen Demirören, "Bir mesajımız da dünyanın en büyük taraftarı olan Beşiktaş taraftarına. Sosyal sloganlarıyla, destekleriyle her zaman zirvede olmuştur. Eğer taraftarlar başkan ve yönetimine her koşulda sahip çıkmazsa, bir tek rakiplerimizi memnun ederler. Onlardan ricam, her koşulda takımına, başkanına ve yönetimine bundan sonra sahip çıkmalıdırlar" dedi.
 
Demirören, genel kurul üyelerine de seslenerek, "Bir mesajım da sizlere; başkanlar, yöneticiler ne yapıyorlarsa Beşiktaşımızı yüceltmek için yapıyorlar ve yapacaklar. Genel kurul üyelerinden tek ricam, Beşiktaşlılık duruşunu kimsenin bozmasına izin vermeyin" ifadelerini kullandı.
 
Bu arada, başkan Demirören, konuşmasının ardından oldukça duygulanırken, daha sonra salondan ayrıldı.

ALTINSAY: HİBE EDİYORSUNUZ AMA BEŞİKTAŞ'TAN ALDIĞINIZIN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?

Beşiktaş Kulübü'nün eski yöneticisi İbrahim Altınsay, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'i eleştirdi.
 
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen yıllık olağan idari ve mali genel kurul toplantısında söz alan Altınsay, Demirören'in, yaptığı konuşmanını ardından genel kurulu dinlemeden salondan ayrılışına tepki gösterdi.
 
Altınsay, Demirören'in kulübe olan borcunu hibe etmesiyle ilgili olarak, ''Hibe ediyorsunuz ama Beşiktaş'tan aldığınızın hesabını nasıl vereceksiniz? Alışveriş merkezinizin açılışı için Beşiktaş'ı kullanıp bir futbolcu getirdiniz, bunun hesabını nasıl vereceksiniz? Burada 2 dakika şov yapıp, genel kurulu dinlenemeden giden başkanları artık istemeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.
 
''Gemiyi önce kaptan terk ediyor'' diyen Altınsay, ''Gemi maalesef batıyor. Alacaklar listesi, UEFA lisansının iptal durumu, ve şirkete gereken sermaye artırımı var. Bunların altından kalkmak mümkün değil. Bu durumda yönetimi ibra etmek, batırmaya ortak olmak değil midir?'' diye konuştu.
 
Kongre üyesi Mesut Parlak da, durumun ekonomik olarak pek iç açıcı olmadığını dile getirerek, ''Kulübümüzün kurumsallaşmasını sağlamamız gerekli. 'Parayı ben veriyorum, raconu ben keserim' diye bir anlayışla artık bu kulübü yönetemezsiniz'' dedi.

''TFF BAŞKAN ADAYLIĞI ADETA KAÇIŞ PLANIDIR''

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında eski başkan adaylarından Murat Aksu, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'i borçlardan dolayı ağır bir şekilde eleştirdi.
 
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda söz alan eski başkan adaylarından Murat Aksu, mevcut tablo karşısında Yıldırım Demirören'i, aday olduğu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığı için bile desteklemeyeceğini söyledi.
 
Aksu, Beşiktaş Kulübü'nün içinde bulunduğu durumla ilgili kara tablo çizerek, ''Beşiktaş'ın borcu 600 milyon lirayı aşmışken, büyük umut bağlanan Fulya'nın gelirleri kırdırılarak 4 yıllık geleceği tüketilirken, hisseleri elden çıkarılırken, öz sermayesi çoktan tüketilmiş ve iflasın eşiğindeki kara tablo ortadayken, tefeciden yüzde 22 gibi yüksek faizle 20 milyon lira alınmışken, Sayın Demirören'i TFF'ye gönderirken, yüreğim desteğe, elim alkışa gitmiyor. Yüzden fazla sporcu alacaklarını alamadığı için mahkeme kapılarını aşındırırken, futbolcu alacaklarına istinaden dolaşan senetler varken, 'Beşiktaş'ın markete, kasaba borcu var' manşetleri süslerken, asgari ücret düzeyinde çalışan ve 6 yıldır zam alamayan personel dururken, 'Güle güle, yolun açık olsun Sayın Demirören' diyemem. Ne Beşiktaşlılığım, ne karakterim buna müsaade etmez'' dedi.
 
HASAN ARAT: HİBE KARARI DİVAN TARAFINDAN KAYITLARA ALINMALI

Beşiktaş Kulübü'nün eski başkan adaylarından Hasan Arat, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'in hibe kararının Divan tarafından kayıtlara alınması gerektiğini söyledi.
 
Lütfi Kardır Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında konuşan Arat, yönetim kurulunun istifa ettiğini, ancak Yıldırım Demirören'in istifa etmediğine dikkati çekerek, ''Beşiktaşımız sizin oyuncağınız olacak bir kurum değil. 'Başkan adayı olayım, seçilemesem geri döneyim' diyeceğiniz makam da değil. Beşiktaş başkanlığı kutsaldır, özen ister. Tarif edip bir türlü beceremediğimiz Beşiktaşlılık duruşu ister. TFF başkanı olduğunda, Fenerbahçemizin, Galatasarayımızın, Bursasporumuzun haklarını korurken, umarım Beşiktaşımızın da haklarını korursunuz'' diye konuştu.
 
Başkan Demirören'in şartlı bağış yaptığını vurgulayan Hasan Arat, ''Beşiktaş bugün çok karlı çıkmıştır. Mutlaka Divan'ın bunu kayıtlara alıp açıklama yapması lazım'' dedi.
 
SERDAR ADALI'YI ALKIŞLATTI

Hasan Arat, futbolda şike davası kapsamında yargılanan Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş'e de destek verdi.
 
Demirören'in federasyon başkanı olduğu takdirde kader arkadaşlarına destek vermesini isteyen Hasan Arat, ''Korkarak iade ettiği kupamızı da umarım müzemize gönderir. Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş, sizlere teşekkür ediyoruz. Sabır gösterdiniz, dik durdunuz'' derken salonda bulunan Serdal Adalı'yı üyeler ayakta alkışladı.
 
Hasan Arat, Divan Kurulu'nun kuvvetler ayrılığıyla yönetilmesi gerektiğini ve hak ettiği saygınlığın verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bu arada, Hasan Arat'ın, başkan Demirören'in sözlerinin kayıt altına alınması gerektiği sözleri üzerine, Kongre Divan Başkanı Ali Rıza Dizdar, ''Konuşmaların hepsi kayda alınıyor. Arkadaşlarımız da tek tek not tutuyor. Biz de imzalayacağız. Senet olarak kabul edilen sözlerin unutulduğunu görmeyeceksiniz'' ifadelerini kullandı.
 
ORMAN: 3 YILLIK ACI REÇETE LAZIM

Eski başkan adaylarından Fikret Orman ise 3 yıllık bir acı reçetenin gerektiğini söyledi.
 
Başkan Demirören'in 8 yıllık dönemiyle ilgili mali bilgiler veren Orman, ''8 yıllık süreçte Beşiktaş'ın kaynağı harcandı. Yüzde 22.5 anonim şirketinin hisseleri satılmış vaziyette. Bunun sonucunda Beşiktaş yeni bir stat mı yaptı? Fulya'yı kendi kaynaklarıyla mı yaptı? UEFA Kupası'nı mı aldı? 3-5 şampiyonluk mu geldi. Tarihi kadrolar mı kuruldu. Önümüzdeki seneler ipotek altına alınmıştır. Deniz bitmiştir. Popülist politikaları bırakıp Beşiktaş'ın kendi özüne dönmesi gerekiyor. Giderleri yüzde 50 düşürmek gerekiyor. Beşiktaş'ın küçülmesi lazımdır. 3 yıllık acı reçete lazım. 3.5 milyon avroya A2 takımına futbolcu almamalıdır. Dünya kulübü laflarıyla değil, gerçek stratejiler oluşturulmalıdır. Beşiktaş'ın menfaatlerine sahip çıkılmasıyla aydınlık günler gelecektir'' dedi.
 
MEHMET KEÇELİ: AKSU, ARAT VE ORMAN GÜZEL ELEŞTİRİLERDE BULUNDU

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında konuşan Murat Aksu, Hasan Arat ve Fikret Orman'ın güzel eleştirilerde bulunduğunu söyledi.
 
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulu adına eleştirilere yanıt veren Keçeli, yönetim kurulunun uygulaması gereken yöntemler olduğunu belirterek, ''Bazı üyeler buna değindi. Üyeler eleştiride de bulundu. Ana temanız maddi durum oldu. Eleştiriler oldu. Kimisi şahıslara yönelikti. Yol gösterecek, Beşiktaş'ın nasıl daha iyi olacağının konuşulmasını isterdim. Değinen arkadaşlar oldu. Özellikle Murat Aksu, Fikret Orman ve Hasan Arat güzel eleştiriler yaptılar. Ben olsaydım daha fazlasını söylerdim. Bunu da inkar etmiyorum'' diye konuştu.
 
''YARIN 25 MART'I KONUŞALIM''

Metin Keçeli, artık seçimli genel kurula gittiklerini ve bunun konuşulması gerektiğini dile getirdi.
 
Toplantıda bulunan yönetim kurulunun kongre kararı aldığını kaydeden Keçeli, ''Bu andan itibaren mali kongrenin bitiminde geçerli olmak üzere yönetim kurulu istifaları sunmuştur. Sizlerin önüne çıkıp, hesap vermeyi başardıktan sonra görevi teslim etmek durumunda kalmıştır. İbra edersiniz, etmezsiniz. Bunu fazla önemsemiyorum. Sizler Beşiktaş'ın menfaatlerini en iyi düşünecek insanlarsınız. Seçkin bir üye topluluğu var. Yığınak oylarla yönlendirilmiş değil. İbra edilir edilmez, zaten kongre kararı aldık'' dedi.
 
Üyelerin hiçbir şekilde ibra konusuna takılmamasını isteyen Keçeli, ''Yarın 25 Mart'ı düşünelim. Yaptıklarımız oldu, yapamadıklarımız oldu. Bundan dolayı sizden özür diliyorum. Bugün kongre bitecek. Sizden ricam, bugün kaliteli bir kongre yapmak. 25 Mart'ın düşünülerek yeni Beşiktaş'ın yola koyulması gerektiğine inanıyorum. Sizlerin en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Bizlerin Beşiktaşlılığı bitmez. Arkadaşlarım adına konuşuyorum. Yanlış mı olur, bilmiyorum. Ama hakkınızı helal edin. Görevimizi yaptık gidiyoruz'' diye konuştu. (EMK)

Kaynak : Ntvspor.net

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com