Dizi sektörünü sarsacak iddia!

Dizi sektörünü sarsacak iddia!
Büyük kanalların izleyicinin önüne peş peşe sürdüğü dizilerde çok büyük paralar kazanılıyor ama birçok dram da yaşanıyor.
"Yayındaki dizilerde oynayan toplam 846 oyuncunun yalnızca 8'i sigortalanıyor"... Bu iddiayı Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora, ortaya attı.
 
Televizyon kanallarının yeni sezonu başlıyor... "Muhteşem Yüzyıl", "Öyle Bir Geçer Zaman ki", "Kuzey Güney" gibi pek çok popüler dizide "kahraman" karakterleri canlandıran oyuncular, yine ekranlardan bizlere hayatı, cesareti, mertliği anlatacak. Dizilerde kahramanlık yapan oyuncular, gerçek hayatta sosyal haklarını savunurken pek o kadar da "kahraman" olamıyor.
 
İşte Mehmet Ali Alabora'nın yaptığı çarpıcı değerlendirmeler: 
 
OYUNCULAR NASIL SİGORTALI OLABİLECEK?
 
Yapımcılar oyuncuların isterlerse serbest meslek makbuzlu, istemezlerle SGK'li olabileceğini söylüyorlar. Biz de bunun doğru olmadığını, direktifle çalışan birinin serbest meslek sahibi olmayı seçemeyeceğini anlatmaya çalıştık. Artık SGK de meseleye böyle bakıyor.
 
Oyuncular işveren yapımcılar tarafından sigortalanmalı. Yeni sezonda oyuncuların sigortalanmaya başladığını göreceğiz. Böylece, Oyuncu İş Kanunu'ndan doğan haklarını alabilecekler. Mesele sanki 4A-4B gibi sigorta olayına dönüyor, "Sigortayı, oyuncu mu, yapımcı mı ödeyecek?" diye sıkıştırılıyor. Esas mesele oyuncuyla yapımcı arasındaki ilişkinin, işçi-işveren ilişkisi haline gelmesi. Yapımcının işveren sorumluluklarını yerine getirmesi. Sigorta bunlardan bir tanesi. İş sağlığı, iş güvenliği, mesai saatleri, ücret, fazla mesai gibi... Bu hakların kazanılması için yapımcıyla oyuncu arasındaki ilişkinin işçi-işveren ilişkisi olması lazım.
 
"SETLERDE KOŞULLAR HALA ÇOK KÖTÜ"
 
Alabora, setlerde koşullar hâlâ kötü. Bazı diziler aynı "çılgın" saatlerde çalışmaya devam ediyor. Problem de burada zaten. Yayındaki dizilerde rol alan toplam 846 oyuncunun sadece 8'i yapımcı tarafından sigortalı, yani işçi-işveren ilişkisi içinde desem..." açıklaması yaparak sektörde yaşanan çarpıklıkları gündeme taşıdı.(MUT)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com