Diziler paralı oluyor! Geleceğin televizyonu nasıl olacak?

Diziler paralı oluyor! Geleceğin televizyonu nasıl olacak?
Milliyet Cadde yazarı Sina Koloğlu, geleceğin televizyonlarını yazdı... Koloğlu, Leyla ile Mecnun'un geleceğin TV dizilerine örnek olacağı öngörüsünde bulundu.

İleride dizilerin paralı izleneceğini iddia eden Sina Koloğlu, dizilerin internetten izlenme eğiliminin artmasının buna neden olacağını söylüyor...

İşte Sina Koloğlu'nun köşe yazısından ilgili bölüm:

"LEYLA İLE MECNUN; GELECEĞİN TV DİZİSİNE ÖRNEK
 
“Ben bu diziyi internetten izledim” sanırım en çok bu dizi için söylenmiştir. “Leyla İle Mecnun”un TRT’deki “izlenme oranlarının” düşük olduğu, ayrıca bölüm başı maliyetinin yüksek olduğu için kaldırıldığı açıklandı. “Leyla ile Mecnun” bir yerde gelecekteki televizyon düzeninin de habercisi oluyor. “Sosyal TV” ya da “Ketçap TV” diye nitelendirilen yeni düzende “reyting” de “reklam” da internetteki izlenme oranlarıyla saptanacak. Böyle bir sistemde “Leyla ile Mecnun” televizyondaki durumundan farklı olarak çok izlenen bir dizi oluyor özetle...
 
YAŞLILAR EKRANDA GENÇLER İNTERNETTE
 
“Sosyal TV”nin yani bilgisayar, tablet, Smart TV vs. gibi internet ortamı canlı yayın ya da tekrar izleme sıklığı (televizyonun) gençlerde patlama yapıyor. Fransa’da 15-24 yaş aralığının internette televizyon yayınlarını izleme sıklığıyla ilgili bilgi gelecekte olayın nereye gideceğini anlatıyor.
Günde 15 dakika internette televizyon yayınlarını (canlı ya da tekrar) izleyen genç nesil bu süreyi altı ay içinde iki dakika daha arttırdı. “Leyla ile Mecnun”u işte bu kitle izliyor. TRT’nin ya da genel televizyon seyircisi ekran başında kalırken bizde de 15, hatta daha erken yaşlardan başlayarak 30’lu yaşlara kadar olan kesim televizyonu internetten izlemeyi tercih ediyor. Bu sayı da giderek artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu 2012 Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarından bir saptama; “Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24’tür. Nokta.
 
İNTERNETTEN İZLEME EĞİLİMİ ARTIYOR
 
İlk örnek televizyon kanallarının dizilerin yeni sezonlarının internet ortamında gösterilmesi. BBC “Bad Education” dizisinin yeni sezon birinci bölümünü “BBC iPlayer” yayınladı. BBC’nin üçüncü kanalı BBC 3’te yayınlanmaya başladığında izlenme oranının geçen seneye göre katlandığını gördü. Televizyon kanalları canlı yayınlarıyla internet yayınları arasındaki fark kapanmaya başladı."

Sina Koloğlu'nun köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com