Dizilerdeki bazı ürünlerin mozaiklenmesi

Dizilerdeki bazı ürünlerin mozaiklenmesi
RTÜK Başkanı Dursun :

ANKARA (AA) - ŞENAY ÜNAL - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, dizilerdeki bazı ürünlerin mozaiklenmesi uygulamasına ilişkin,  "Tartışılan husus, her türlü markanın, ürünün, imajın vs. ticari iletişimi, reklamı kontrolsüz şekilde serbest olsun şeklinde bir anlayışsa dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey söz konusu değil. Bizim için de bunun sorun olacağını düşünüyorum" dedi. 

Dursun,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6112 Sayılı RTÜK Kanunu'nun, reklam ve benzeri hizmetlerle ilgili düzenlemenin yapıldığı 9. maddesinde, ticari iletişim türü olarak, "belirli program türlerinde izleyiciye herhangi bir uyarı verilmeden markalı bir ürünün kendisinin, logosunun ya da onu hatırlatacak, diğerlerinden ayıracak bir işaretin yayının içinde yer alması" olan ürün yerleştirme uygulamasına yer verildiğini belirtti.   

Ürün yerleştirmenin dünyada da yeni bir sistem olduğunu anlatan Dursun, Avrupa için yeni olan bu kavramın ABD'de daha eskiye dayandığını söyledi. 

Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde Türkiye'de de yasanın uygulandığını ifade eden Dursun, görsel medya yayın kuruluşlarının da ürün yerleştirmeyi kullandığına işaret etti. 

RTÜK Başkanı Dursun, dolayısıyla buzlama hususunun yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, "Daha önce 1 saatlik bir programda en fazla 4 ürünün yerleştirilmesi yapılabilir diye bir düzenlememiz vardı, en son yapılan düzenlemeyle biz bu sınırı kaldırdık. Ürün yerleştirme konusunda sınır söz konusu değil" dedi. 

-Yayın kuruluşları yavaş yavaş alışıyor

Ürün yerleştirmenin birtakım şartları olduğuna işaret eden Dursun, "Burada tartışılan husus, her türlü markanın, ürünün, imajın vs. ticari iletişimi, reklamı kontrolsüz şekilde serbest olsun şeklinde bir anlayışsa bu dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey söz konusu değil. Bizim için de bunun sorun olacağını düşünüyorum. Ayrıca o yasal düzenlemeyi gerektiren bir husus olur. O sebeple ürün yerleştirme zaten var, ürün yerleştirmeyle ilgili birtakım düzenlemeler zaman içinde yenileniyor" diye konuştu. 

Dursun, yayın kuruluşlarının ürün yerleştirme sistemine yeni olması sebebiyle yavaş yavaş alıştığını ve kullanıldığını vurguladı.

Böylece markaların ve ürünlerin tanınırlığına da önemli katkı sunulduğunu vurgulayan Dursun, netice itibarıyla bunun bir reklam türü olduğuna dikkat çekti. 

Başkan Davut Dursun, bir programda, dizide herhangi bir ürünün, markanın görünürlüğü söz konusu olacaksa elbetteki bunu reklam ve benzeri gibi hizmetler çerçevesinde düşünmek gerekiyor" dedi.

Buna ilişkin Ekonomi Bakanlığından ve Bakan Nihat Zeybekci'den özel bir talep gelirse bunu da değerlendireceklerini belirten Dursun, "Ayrıca Sayın Bakan ile de bu konuyu konuşmak üzere görüşme imkanı olursa onu da sağlamaya çalışırız" ifadesini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com