DNA’dan soyağacı

DNA’dan soyağacı
ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yaşayan Albert Perry’nin, DNA analiziyle soyağacı çıkaran bir şirkete yaptığı başvuru, ilginç bir bilimsel keşfi tetikledi.
Afro-Amerikalı Perry’nin “Family Tree DNA” şirketine gönderdiği DNA’nın, Kamerun’un batısındaki küçük bir bölgede yaşayan Mbo kabilesinden 11 erkeğin Y kromozomuyla eşleştiği saptandı. Araştırma derinleştirildiğinde, bu 12 kişinin 338 bin yıl önce yaşamış bir ortak atadan geldikleri belirlendi.
 
NEANDERTHALDEN BİLE ÖNCE
 
American Journal of Human Genetics” dergisinde yayınlanan araştırma, dünyadan izole halde yaşayan küçük toplulukların, insanoğlunun genetik tarihine dair eşsiz bilgileri saklıyor olabileceği de kanıtlandı. Haberi duyuran İngiliz Daily Mail gazetesi, modern insana ait en eski fosilin 200 bin yıllık olduğu bilindiğini vurgulandı. Neanderthal türünün modern insandan (Homo Sapiens) ayrılması da ancak 300 bin yıl önce gerçekleşmişti. Uzmanlara göre araştırmanın en çarpıcı tarafı, özel bir şirketin bile, mevcut Y kromozomu ağacında bir yere oturtulamayan şecereleri ortaya çıkartabilmesi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com